sofia-prais

Jak vznikl německý pozdrav? (zdvižená pravice)

Nanejvíš vím že jsem to viděla i na obrzech Napoleona 1.

Nejlepší odpověď
annas

Pročtěte si odpověď v archivu – stručné vysvětlení pozdravu – užíval Hitler, i když šlo o vztyčenou pravici do výše ramene

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-poprve-zaznelo-siegh-heil

Historie vztyčené pravé ruky má dlouhou historiii, i když došlo k zneužití pozdravu.

"Římský pozdrav je gesto, součást nonverbální komunikace, při kterém je pravá ruka vztyčena k nebi, prsty jsou natažené a dlaň míří k zemi. V některých verzích bylo možné použít římského pozdravu s dlaní mířící k nebi. Ačkoli je jméno pozdravu odvozeno od antického Říma, je velmi pravděpodobné že má kořeny v některé ze starších kultur.

Předpokládá se, že byl pozdrav užíván již v době římské republiky, jasné důkazy však pro toto tvrzení chybí. Gesto se trvale ujímá až za císařské éry, samozřejmě s verbálním pozdravem „Ave césar“. Pozdrav je užíván nejen jako symbol velitele, který zdraví své vojsko, ale například na Trajanově sloupu nalezneme vyobrazení opačné situace. Zdviženou pravicí je velitel zdraven tisícovkami svých vojáků. Přesto však má gesto stále spíše podoby přísahy či vzdání loajality než podobu pozdravu. Obdoba pozdravu se údajně vyskytovala i mezi starými Germány a Slovany. Zde šlo spíše o záležitost polyteistického náboženství a uctívání slunce, které mělo být tímto gestem zdraveno.

Přestože spojitost s římskou republikou není úplně prokazatelná, za francouzské revoluce došlo k oživení pozdravu. Stal se symbolem protimonarchis­tického hnutí. Římský pozdrav bere za svůj i Napoleon. Ten však již ve svém císařství jasně navazuje na císařství starého Říma a gesto je opět výrazem loajality vojáků ke svému vůdci.

Přeměna od přísahy k pozdravu na sebe nenechala dlouho čekat. První vlaštovkou je tzv. Bellamyho pozdrav ve Spojených státech, slib oddanosti. Dlaň byla v tomto případě vztyčena k nebi. 19. století je znamením nacionálních a sociálních revolucí a různé formy gest, vycházející z římského pozdravu, se objevují v mnoha hnutích bojujících na národní a sociální spravedlnost. Další využití našlo gesto v raných dobách olympijských či v prvních filmech o starém Římě, připomeňme Ben Hur(1907) nebo Spartakus(1914).

Italský nacionalistický spisovatel a dobrodruh, Gabriele D'Annunzio, započal novou historii pozdravu, když jej použil v roce 1919 v Rijece jako gesto navazující na Římské impérium. Italští fašisté měli na věc stejný názor a k jejich cíli, obnově Itálie jako mocnosti a impéria, jim měl dopomoci i římský pozdrav. Další podobná hnutí v Evropě, zmítané sociálními nepokoji a národnostními problémy, rychle přejímala různé verze pozdravu. V době úpadku se gesta a rituály slavného Říma staly symbolem naděje k obnovení původních evropských hodnot. Pozdrav přejímá samozřejmě i německé nacionálně-socialistické hnutí. Gesta podobná římskému pozdravu byla k vidění i u mládežnických katolických organizací např. v Belgii, Holandsku či Velké Británii. V USA naopak v roce 1942 od Bellamova pozdravu upustili, samozřejmě kvůli užití gesta v nacionálně-socialistickém hnu­tí.

Konec druhé světové války přinesl úpadek římského pozdravu. Prakticky vždy byla a je jakákoli verze gesta okamžitě spojována s „hajlováním“.

Každý sice ví, že tento pozdrav musí být doprovázen i verbální částí, přesto však zdvižená pravice stačí v dnešní době k totální společenské diskreditaci."

atd.

http://www.ga­mepark.cz/his­torie_a_soucas­nost_rimskeho_poz­dravu_53415.htm
--

Další odpovědi
CptKirilenko

A vy jste někdy v Německu byla, že říkáte, že je to německý pozdrav? Já několikrát, a nikoho jsem hajlovat neviděl. Zato na českých školách se hajluje téměř neustále.