Jak vznikl název místa (obce) Flusárna?

Nejlepší odpověď
annas

Flusárna je podle Jungmannova slovníku výrobna drasla. Jde o lidový název, správný je flusovna,.

Z hlediska tvoření slov jde o synonymní přípony -árna a -ovna, jimiž se tvoří obecná jména míst z podstatných jmen označujících prostor. v němž se něco vyrábí.

Základem je obecné jméno flus, které podle J. Jungmanna bylo přejato z německého der Fluss a pro které uvádí též význam ‚sůl z dřevného popela, lesní sůl, krušec, drslo, Pottasche‘.

„Postupem doby se draslo (tj. salajka čili potaš, dříve též zvané flus) přestalo vyrábět vyluhováním z popela rostlin ve flusárnách a flusovnách a začalo se získávat jinými výrobními postupy (z melasy nebo z nerostů),] proto také slova flusárna, flusovna přestala být živou součástí české slovní zásoby a přežívají pouze v pomístních a místních jménech.“

Podle časopisu Naše řeč, ročník 72 (1989), číslo 4, s. 218–219
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=6871