bolak

Jak vznikl název filmu „Trhala fialky dynamitem“?

Nejlepší odpověď
annas

Řekla bych, že jde o nadsázku. Fialky, něžné kytky, způsobí radost, když je natrháš rukou. nebo je od někoho odstaneš. Proto někdo závidí, když jich máš dost a můžeš na nich vydělat. Budeš mít víc, když je budeš trhat silou, tedy dynamitem?

Film. Dynamit je určitě symbolem jakési vzpoury proti tradičním postupům podnikání v počátcích „kapitalismu“. Podnikatel musí být jako dynamit, aby uspěl … nesmí se spokojit s vůní fialek.

Proto rodina volí opačný postup, praští do toho, i když to dopadne, jak to dopadne. Zachránce – rázná Helena Růžičková.
Doplňuji:
Ještě jsem si uvědomila, že bych pochopila název Trhala fialky dynamitem ve smyslu = vyvíjet nepřiměřené, někdy marné, zbytečné úsilí, které může způsobit škodu – zápor. ,

Jindy přinese užitek – úspěch závistí na rychlém využití příležitostu – klad. . . Takže dvojsečné.

Další odpovědi
Alesh

Nepochybně se zrodil v hlavně úchylného Zdeňka Trosky, tedy se musíš zeptat jeho přímo, neboť dost pochybuju, že by sem chodil. 😉

marci1

Tento film ukazuje počátky podnikání po revoluci. Připomíná mi to „chová se jako slon v porcelánu“. Prostě podnikat jakýmkoliv způsobem, jakýmikoliv prostředky,za každou cenu, bez ohledu na výsledek. ☹
Na filmu spolupracovala celá rodina Heleny Růžičkové, ona a syn spolupracovali na scénáři, manžel film režíroval, takže ten název filmu byl asi z jejich hlavy. 🙂