pondělí

Jak vzniká totalita,třeba 1947–48,a proč se lidé nebrání??

Doplňuji:
jde mi o to,jestli si lidé uvědomůjí,že vzniká nová totalita a za spoustu let se každý bude divit,ale davy zase mlčí a s nadšením souhlasí.

Nejlepší odpověď
Tata

Totalita vzniká z nadšení, přesvědčení a víry v lepší budoucnost. Na těchto základech se dříve shromažďovala vojska, získávala podporu šlechta, ale i politici. Tedy v okamžiku kdy napětí ve společnosti dosahuje vrcholu a u lidí se projevují snahy o změnu potom dopomohou k moci tomu, kdo jim co nejpravděpodobněji slíbí to po čem samí touží. Nyní záleží jak velká tato moc je. Pokud se podaří obsadit svými příznivci, většinu rozhodujících postů potom na základě svých slibů začne prosazovat svůj program a soustředí se na zbytek ještě neobsazených míst nebo na nejnebezpečnější soupeře či stranu. Do této doby většina národa jásá a podporuje mocipány v jejich vymetání špíny ze společnosti. Než tato euforie ze společnosti vyprchá a lidé se začnou seznamovat s každodenní realitou, je již pozdě, protože již nemají žádné odvolání a začíná působit heslo „kdo nejde s námi, jde proti nám“. obyvatelé se mohou bránit, dokud se mohou o někoho opřít, u někoho hledat podporu, ale vystoupit jen proto abych přišel o postavení, rodinu, přátele, to mnoho lidí nedokáže, ale přece se někteří najdou a stávají se pro lidi symbolem odporu a počátkem pádu totality. Ale trvá to dlouho. Nebezpečí vzniku nové totality však není jen věcí minulosti. Naši politici nám jasně ukazují že v nich touha po totalitě jasně je. Vzpomeňte jak arogantně vystupovali sociální demokraté když měli jen minimální převahu ve sněmovně. I dnes je jasná snaha trojkoalice úplně odstranit opozici z ovlivňování chodu parlamentu a tím upevňování a rozšiřování své moci.
Doplňuji:
Musíte si také uvědomit že je strašně pohodlné a příjemné nechávat za sebe rozhodovat druhé hlavně v těch nepopulárních věcech a počkat jak se to vyvine. Stále si říkáte ještě je to dobré ještě to nepostihlo naší rodinu. Pak najednou to postihne vás nebo někoho blízkého a potom buď sklopíte hlavu a poddáte se nebo budete pronásledovaná jako nepřítel státu, člověk který jde proti lidu, proti národu.

Další odpovědi
quentos

ono jaksi není jak, je to mocná mašinérie. Rok 1948 je tragickým důsledkem tehdejší volební kampaně KSČ, takže v pravém slova smyslu se o žádný převrat nejednalo (komunisti prostě naslibovali a lidé je v sladké nevědomosti houfně zvolili). Dalším faktorem je pasivita občanů – mnozí by převrat třeba i chtěli, ale když už na to dojde, raději ho sabotují, než by přispěli aktivní účastí. Na toto v minulosti dojelo spousta pokusů o převrat.

anonym

To je složité a různé – případ od případu.Jedno je společné – touha člověka,jako takového,po manipulaci s ostatními.Může se to schovávat za nejrůznější ideologie,mani­pulátor může i sám těm zhovadilostem věřit,nicméně podstata je stále stejná.Prachy a moc.Nebo obráceně.
Jsme takoví,máme to v genech.
Proč? To je na dlouhé povídání.

elektrikář

Nic nového pod sluncem, Dokud bylo křesťanů málo a mněli snahu něco zlepšit.To šlo jak se dostali k moci k umlčování lidí z jiným názorem než se hlásalo.Inkvizice, upalování.Nacizmus a komunizmus je vlastně to samé.Vlastně už i Francouzká revoluce vznikla z protestů lidí pro neúrodu a jak to dopadlo. Každá doba má své hrdiny a mučedníky Když dnes budu protestovat na námněstí zavřou mi do blázince.To v dobrém případě, nedopadnu jako Opletal.Nejvíc mi štvou politici kde vzít a kde ubrat a co platit. Z jejich platu je to legrace a já si pomalu musím dát stranou 5oo.- pro lekaře lekárníka a doplatek na léky. Šel bych dělat co koli Jenže je mi 64 kdo mne na venkově zamněstná.