jak vzniká sanytr v přírodě? (Dusičnan draselný)

zajímal by mě proces vzniku sanytru např. na zdech. dočetl jsem se, že nějak stéká ze zdí, a že dřív se používal do střelného prachu ale i tak.. jak je vůbec možné, že se objevuje na zdech? ještě nikdy jsem se s ním takto nesetkal. zde na odpovědích je podobná otázka ale tam byla odpověď, že vznikal zejména z organických zbytků. dnes už se ale tyto zbytky moc v Evropě asi neobjevují.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

Zajdi si do nějakého starého kravína. V místech, kde je odpadlá omítka, ho na původním zdivu stoprocentně najdeš. Většinou vypadá jako bílá vata, méně často se tvoří bílé či nažloutlé krystaly.

Další odpovědi:

Zlatý

Stačí seškrabat sanytr ze zdí stájí, chlévů a sklepů. Ledek draselný totiž vzniká přirozeným tlením organické hmoty.

http://brnensky.denik.cz/…

Vzniká tlením organické hmoty ("organických zbytků")...
A že se to už v Evropě neděje?
:-D
Hnůj existovat ani tlít nepřestal, jen potřeba takovéto výroby ledku pominula.

Bronzový

V Chile, kde hnízdí ptáci vznikají metrové vrstvy ledku a byl to tedy exportní artikl císlo jedna, ale dnes uz se delá synteticky.:-)

Zlatý

Dusičnan draselný vzniká rozkladem organické hmoty a projevuje se jako solný výkvět. Typickým místem jsou zdi starých chlévů, pokud najdeš starý kravín, nejlépe postavený z opuky nebo pískovce, tak tam sanytr určitě najdeš v krystalické formě . Méně častý je jeho výskyt na cihlovém zdivu nebo na betonu, tam se projeví obvykle jenom jako světlá skvrna.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2739
Zlatý quentos 1322
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.