Avatar uživatele
miape

jak vzniká sanytr v přírodě? (Dusičnan draselný)

zajímal by mě proces vzniku sanytru např. na zdech. dočetl jsem se, že nějak stéká ze zdí, a že dřív se používal do střelného prachu ale i tak.. jak je vůbec možné, že se objevuje na zdech? ještě nikdy jsem se s ním takto nesetkal. zde na odpovědích je podobná otázka ale tam byla odpověď, že vznikal zejména z organických zbytků. dnes už se ale tyto zbytky moc v Evropě asi neobjevují.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Emefej, marci1 před 3620 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Emefej

Zajdi si do nějakého starého kravína. V místech, kde je odpadlá omítka, ho na původním zdivu stoprocentně najdeš. Většinou vypadá jako bílá vata, méně často se tvoří bílé či nažloutlé krystaly.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Stačí seškrabat sanytr ze zdí stájí, chlévů a sklepů. Ledek draselný totiž vzniká přirozeným tlením organické hmoty.

http://brnensky­.denik.cz/seri­aly/sanytrnik-remeslo-ktere-lidem-nevonelo20100311­.html

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Vzniká tlením organické hmoty („organických zbytků“)…
A že se to už v Evropě neděje?
😁
Hnůj existovat ani tlít nepřestal, jen potřeba takovéto výroby ledku pominula.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
petra15

V Chile, kde hnízdí ptáci vznikají metrové vrstvy ledku a byl to tedy exportní artikl císlo jedna, ale dnes uz se delá synteticky.:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Dusičnan draselný vzniká rozkladem organické hmoty a projevuje se jako solný výkvět. Typickým místem jsou zdi starých chlévů, pokud najdeš starý kravín, nejlépe postavený z opuky nebo pískovce, tak tam sanytr určitě najdeš v krystalické formě . Méně častý je jeho výskyt na cihlovém zdivu nebo na betonu, tam se projeví obvykle jenom jako světlá skvrna.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek