Manijak

Jak vzniká rýma, z čeho a kde ?

Dobrý den, zajímá mě, z čeho, kde a podobné otázky k rýmě. Jakto že se ta rýma v tom nose vezme, odkud se tam vezme a ta podstatná otázka, jaký je rozdíl mezi rýmou, která vzniká, když člověk brečí, a která vzniká onemocněním ?

Odpovědi
dědapetr

Rýma (latinsky: rhinitis) je zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny http://cs.wiki­pedia.org/wiki/R%C3%BDma

arygnoc

nádcha (rýma) je zápal nosovej sliznice spojený s vylučovaním hlienu.
môže byť infekčného pôvodu, neinfekčného pôvodu – alergického pôvodu (senná nádcha), prípadne ako chronické ochorenie (imunitného či metabolického pôvodu [poruchy, napr. slzných kanálikov]).

vylučovanie hlienov pri plači nie je nádcha (rýma) – slzné kanáliky sú prepojené s nosnou dutinou, kde sa pri normálnej produkcii sĺz (zvlhčovanie oka) tieto potom vylučujú a odparujú a zvlhčujú vdychovaný vzduch práve na nosnej sliznici. pri plači sa nestačia odparovať a vzniká zvýšená tvorba hlienov v nose.

Adriana123

Vzniká podřážděním sliznice?