Jak vzniká krystal sádrovce?

Nejlepší odpověď
Kepler

Krystalizací z vodního roztoku hydrogensíranu vápenatého – z chemického hlediska. Jinak vysrážením z mořské vody v mělkých zálivech. Dále hydrotermální, z vulkanických plynů (fumaroly) a příležitostně jako druhotný minerál v oxidační zóně sulfátových usazenin.

Další odpovědi
Lamalam

Z fyzikálního hlediska je to jasné, sádrovec je typický představitel evaporitů, jeho krystaly vznikají odpařením vody z roztoku.

Z hlediska geologie je to poněkud složitější. Primární ložiska sádrovce jsou sedimentogenního původu. Taková ložiska vznikají akumulací jednotlivých mobilních složek, teprve později dojde k vysrážení a následné mineralizaci sádrovce. Tomuto vzniku ložisek se v geologii říká chemogeneze.

Existují i sekundární ložiska, kdy dochází k rozpouštění primárního sádrovce, k transportu pomocí vadózních vod, k infiltraci do okolních propustných hornin a následné mineralizaci. Taková ložiska sádrovce vznikají zejména v karbonátech, vzácněji i v pískovcích a v geologii se označují jako ložiska infiltrační.

Pokud tě téma zajímá hlouběji, prostuduj např. Úvod do ložiskové geologie od Havelky nebo Geologii ložisek nerostných surovin od Smirnova.

Zdroj: Vlastnoruční poznámky z přednášek ložiskové geologie