Bios

Jak vzniká gravitační přitažlivost?

Trošku snadná otázka na první pohled. Rád bych se však vyhnul definicím typu „zakřivený časoprostor“ což je sice přijatý fakt… ale jak je zakřivený??
To je otázka která mi nedá spát. Ono jen těžko se představuje taková křivost prostoru. A hlavně jak taková křivost teda působí?
Takže pokud znáte nějakou lepší, konkrétnější teorii/definici. Tak mi ji tady prosím připište, díky.
Doplňuji:
ok ok moje terminologie stojí za strarou belu :D prostě gravitace myslím že se dá pochopit kam směřuju

Nejlepší odpověď
mosoj

Ano, obecná teorie relativity říká že gravitace je produkt zakřivení časoprostoru, ale neříká proč se časoprostor zakřivuje. Takže podstata gravitace není známá ani OTR.

http://astronu­klfyzika.cz/Gra­vitace2-2.htm

Další odpovědi
orwell

Dobře chápu na co narážíš, ale nejvíc mě zaujala tvoje věta: „To je otázka, která mi nedá spát“. Spoustě lidí dnes nedají spát úplně jiné věci, jako např. jaké jsou aktuální úrokové sazby bank, co se děje s na finančních trzích, jak a kde vhodně investovat, … Jsem nesmírně rád, že ještě nevymřeli lidé jako jsi ty.
Ke vznesené otázce mohu říct pouze to, že podstata gravitace zůstává stále tajemstvím. Gravitační zákon, jakož i obecná teorie relativity pouze popisují gravitaci z pohledu účinků, ale nevysvětlují proč se tak děje. Takže fundovanou odpověď na tvoji otázku ti zatím nikdo nedá. Ale třeba to čeká právě na tebe a staneš se novým Einsteinem, kdo ví. Mně se nezadařilo. Co se týká představ o zakřiveném prostoru, myslím, že to si těžko vůbec někdo dokáže představit. Naše představivost končí u dimenze 3 a představa 4. kolmice na 3 stávající, nedej bože další a další, to fakt „nedáš“. Ale matematika je mocná čarodějka a tam jde všecko. Je to o schopnosti dost abstraktně uvažovat a to není každému dáno. Naznačit to lze na povrchu koule. chápeme-li povrch koule jako prostor dimenze 2, pak je při pohledu třeba na míč zřejmé, jak je zakřiven. U zakřivených prostorů vyšších dimenzí by bylo třeba umět si představit prostor o dimenzi vyšší a tady narazíme. Takže asi tak. Pokud přijdeš na něco nového, dej nám prosím vědět. Držím palce!

Kelt

Myslím, že všechno vysvětluje Newtonův gravitační zákon. Dvě tělasa se přitahují silou, která je úměrnoa součinu jejich hmotnosti a klesá se čtvercem vzdálenosti.

arygnoc

gravitácia je to vlatnosť hmoty daná jej istým kvantom (množstvom).
podobne ako je farba vlastnosť odrazeného (emitovaného) svetla.

zakrivenie priestoru je DÔSLEDKOM pôsobenia gravitácie, nie príčinou jej vzniku.

zakrivenie priestoru je z hľadiska pozorovateľa vo vnútri zakrivenia nepozorovateľné (neuvedomuje si ho), je pozorovateľné iba z hľadiska pozorovateľa mimo systém – to isté platí pre deformáciu času v zakrivenom priestore.

pre ilustráciu:
žijete na zemi, ktorá je planéta a má tvar nejakého sféroidu.
ale pohyb po zemi vnímate ako pohyb po rovine.

;-Q

gecco

WTF???
…„gravitační přitažlivost“ vzniká „zakřivením časoprostoru“???
A kdepak jsi k takové definici, prosím tě, přišel???
___
Gravitace je silové působení hmoty.
Velmi pěknou definicí je gravitační zákon, počti si – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/New­ton%C5%AFv_gra­vita%C4%8Dn%C3­%AD_z%C3%A1kon .
😉
Doplňuji:
Nevím, jestli chápu, kam směřuješ – ale pokud tě zajímá gravitace, přečti si (a pochop) gravitační zákon.

Viz odkaz výše.
😉