Jak vzniká extrémní bolest prstů v mrazu?

Byl jsem venku bez rukavic 30 minut – považuji se za vcelku otužilého. Právě v otužování jsem měl vždy problém pouze s prsty na rukou. Nedokrvování a velký pocit chladu (to zkrátka nikdy nebyla bolest) se však daly v klidu překonat. Ale bolest jakou jsem zažil po těch 30 minutách absolutně nechápu. Doma to trvalo ještě 10 minut. Tak se ptám – k čemu tělu tato bolest je? Včera nebyl tak silný vítr – to je ten faktor? Poněvadž nic jiného mne nenapadá. Celou zimu nic (pravda – zima teprve začala) a dnes jedna procházka… Zkrátka jak se bránit/chránit/cvi­čit/…? Přišlo mi, že to jsou křeče za účelem získání tepla. Proč však byly tak silné, to nedovedu pochopit.
Doplňuji:
Přesně to jsem se chtěl dozvědět „gecco“! Nějaké to odborné popsání stavu, situace atd.

Nejlepší odpověď
gecco

Zřejmě ti bylo celkově chladno – tělo se proti prochladnutí brání snížením prokrvení periferií a ty následně omrzají (a bolí, zejména při návratu k normálu) – na to bacha, omrzliny (podobně jako popáleniny) mohou způsobit nevratná poškození…
Jak se chránit?

  • celkově se lépe obléct (i protipotně)
  • rukavice
  • krátkodobě alkohol – rozšiřuje periferní cévy (takže krátkodobě před omrzlinami ´chrání´, ale zvyšuje celkové prochlazení těla)

Další odpovědi
Drap

Chránit se rukavicemi.

honza19hk

placatici:-)

anonym

Bolest je varovný signál těla podmiňován nervovými impulzy vycházející z mozku,který oznamuje,že něco s tebou není v pořádku.Buď rád,že jsi zdravý a, že tě tělo vůbec varuje.
Doplňuji:
pokoušet se nemá!