Avatar uživatele
Registrovaný

Jak vzniká emisní ážio u s.r.o.?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Emisní ážio u s.r.o. nevzniká. Emisní ážio vzniká pouze u akciových společností, které akcie vydávají (emitují).
Laicky řečeno, při emisi akcií je dána jejich nominální hodnota, pokud se při emisi prodávají za cenu vyšší než je tato hodnota, vzniká emisní ážio.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

Kaťuš

Jak mi tedy vysvětlíte, že společnost s ručením omezeným má v rozvaze uvedenou částku emisního ážia? V § 109 odst. 3 obchodního zákoníku je odkaz na § 163a odst. 3 a 4 obchodního zákoníku - tedy na emisní ážio akciové společnosti. Jen bych to potřebovala převést do "češtiny".

Avatar uživatele
Bronzový

Jambalaya

Ano, tento odkaz tam sice napsán je, ale také s dovětkem, že se tyto paragrafy použijí přiměřeně.

Přeložila bych si to takto: Je-li nepeněžní vklad vyšší než nominální hodnota podílu s.r.o., a nerozhodne-li VH apod. o úhradě rozdílu společníkovi, či tvorbě rezervního fondu, musí být tento rozdíl zachycen v rozvaze.
Jak to, že má s.r.o. v rozvaze uvednou částku emisního ážia vám nepovím, to se musíte zeptat původní/ho účetní/ho. Ale musím říci, že již jsem to také jednou viděla, ale nikdo nebyl schopen mi vysvětlit, co je to za číslo.
Po dohledání se ukázalo, že se jedná o dávnou půjčku společníka, která byla na ážio zaúčtována. Mimochodem další půjčky společníka byly pro změnu zaúčtovány na "změny základního kapitálu 419"

Avatar uživatele
Registrovaný

Kaťuš

Myslela jsem si to samé.. Že nepeněžní vklad je vyšší než nominální hodnota podílu. Ale docela mě tato částka zarazila, když jsem ji viděla v rozvaze... Bohužel kontakty na účetní/ho nemám.

Avatar uživatele
Bronzový

Jambalaya

Nojo, těžko radit. Jedině nějaké inventury účtu z minulých let, jenomže většinou to také vypadá všelijak, občas mám podobnou potíž. Většinou to dělám tak, že co se nedohledá, vyháže se ven přes výsledkové účty v neprospěch poplatníka a tím to hasne, to je daň za to, že chtěli šetřit na účetní :-). Ale ten základní vklad, pokud by se jednalo o vklad nepeněžní, pokud si dobře pamatuji musí být vkládán na základě znaleckého posudku a určitě by to bylo napsáno ve společenské smlouvě či zakladatelské listině. Eventuelní navyšování základního kapitálu by mělo být rovněž vidět v úplném výpisu z OR. Takže dle mého názoru, pokud to ani v jednom z uvedeného nebude, je to bota a vyhodila bych to pryč. V tomto případě by to ale přes výsledkové účty šlo do výnosů, což se jim asi nebude líbit. asi bych riskla jim to vrátit přes pokladnu.
Přeji hodně úspěchů při hledání :-)

Avatar uživatele
Registrovaný

Kaťuš

Ve společenské smlouvě mají původní nepeněžitý vklad, ale co to bylo, to už se asi nedozvím. K účetnictví ani jiným interním záležitostem se nedostanu, dělám pouze seminární práci do školy a zarazila mě tato položka, protože jsme se učili o emisním ážiu u a.s., ale už ne u s.r.o. :)

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.