tereza119

Jak vytknout lomený výraz?

20a²b/4a²bc-8a²b=
4a²bc-8a²b=(2ac+4b)(2a-2a)Napadlo mě třeba tohle řešení, ale nevychází to.

Uvažuji, jak vytknout lomený výraz, ale nevím si rady s tím „c“ tam. Zkoušením různá řešení, ale nějak to pořád nejde. Prosím Vás, aspoň o malou radu, které mě přivede ke správnému řešení.

Odpovědi
bolak

http://s3.pos­timg.org/3w19ly0c3/­priklad_tereza119­.png

Kelt

Především není jisté, zda jsi napsal zadání správně. Výraz 20a²b/4a²bc-8a²b= je
20a²b/4a²bc-8a²b, nebo 20a²b/(4a²bc-8a²b) . Pak vytknu 4a²b ze jmenovatele a pokrátím to. Poradím ti – urči si podmínky řešitelnosti a potom si zvol nějaké hodnoty pro dané parametry. Vypočítej si výsledek s těmito čísly na začátku a pak po úpravě. Pokud dojdeš k jinému výsledku, udělala jsi někde chybu. Podmínky řešení znamenají, že vyloučíš případy, že výraz je neřešitelný.