annas

Jak vysvětlíte staré úsloví,které tvrdí,že to nejlepší se získá z člověka i z oliv pod tlakem?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
vagra

Stejně jako z oliv, pod tlakem/za určitých podmínek/ získáte olej té nejlepší kvality, i lidé kteří jsou vystaveni různým tlakům, za určitých okolností, dosahují nejkvalitnějších výkonů.
Např. ve sportu.

Další odpovědi
macin

Já si to vysvětluji tak, že pokud má člověk na všechno moc času, dělá to lehkomyslně. A přitom pod tlakem dokáže podat dobré výkonu.

arygnoc

Ve stresu, pod tlakem, nadledvinky vylučují adrenalín.
Zlepšuje se krevní oběh, stoupá tlak, srdeční tep a líp se prokrvuje mozek.
Myšlení a vnímaní je ostřejší. V rozhodování se urychluje proces zvažování pro/proti.
Celý organizmus je v očekávání „útoku“ (ve střehu), aby mohl adekvátně odpovědět, a to dvěma spůsoby: buď protiútokem (to je to „nejlepší, co dokáže ze sebe dát“), nebo útěkem (rezignací).

Samozřejmě, že procesu se zůčastňuje víc hormónů, ale adrenalín je z nich nejdůležitější.