Matek3

Jak vysvětlit někomu, že brigády jsou od 15 let??

máma má přítele a ten přítel mě nutí, abych chodil o prázdninách na brigády. Já jsem mu řekl, že bych rád šel, ale je mi 13 a podle zákona nemůžu a od tý doby mě pomlouvá a říká, že až budu dospělý, tak budu hrabat jídlo z popelnic a bude ze mě bezdomovec, ale já bezdomovcem nechci být, budu se snažit chodit do práce, až budu starší, ale letošní prázdniny si chci užit s kamaradama a ne ještě chodit do práce … Vubec mě nepodporují a mě to hrozne trápí … Mamka by to pochopila, ale má ho tak ráda, že s nim souhlasí.

PS: prý do tý práce chodi jeho syn kterýmu je 16, a ještě jeden kluk, kterýmu je 14, a chodí tam 2 měsíce, pracují cely den a nemůžou domů a vydělávají přes 20 000 Kč… ale já mu to nevěřím, protože vím, že mi lže .

Prosím poraďte mi, zatím do té práce nechodím.

€ – to určitě nepůjde kdyz mu úkažu něco co je na internetu bude si myslet, ze jsem to napsal já i kdyby to byl nejaky oficiální web ..
Potřeboval bych aby mu to řekl nekdo jako policie nebo tak a děkuji ze jste mi odpověděli

Nejlepší odpověď
iceT

Tvoje máma by si měla najít jiného přítele,a to takového,který tě bude brát jako člověka a ne jako otroka.Tvoje máma by měla více upřednostňovat tebe a ne ve všem souhlasit s přítelem

Další odpovědi
quentos

Není silnějšího argumentu než najít příslušný zákon v Zákoníku práce. Myslím, že je dostupný i online – viz zdroj.

K doplnění: v tom případě si ten zákoník půjčte z knihovny…

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/

Löwe

Ukaž mu toto:

"Přivýdělek až po skončení povinné školní docházky

Zákoník práce neobsahuje definici pojmu studenta. Způsobilost fyzické osoby jako zaměstnance mít v pracovněprávních vztazích práva a povinnosti, jakož i způsobilost vlastními právními úkony nabývat těchto práv a brát na sebe tyto povinnosti, tedy uzavřít pracovněprávní vztah, (ať už pracovní poměr nebo v případě studentských brigád spíše dohodu o práci konané mimo pracovní poměr, tedy dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce), vzniká podle zákoníku práce dnem, kdy fyzická osoba dosáhne 15 let věku; zaměstnavatel však s ní nesmí sjednat jako den nástupu do práce den, který by předcházel dni, kdy tato fyzická osoba ukončí povinnou školní docházku.
"

No a neboj se, pokud se budeš dobře učit a nebo budeš dostatečně zručným na ruční práce, vybírat popelnice ROZHODNĚ nebudeš.

gecco

K Doplnění: Řekni mu, ať si přečtě zákoník práce – z jeho autorství tě snad podezírat nebude, ne??
😉

ReHu

Doplním jen zde uvedené pravdy.
Když někdo nechce, nepřesvědčí ho vůbec nic.

Human

ani web napr. zakonyprolidi.cz by ho nepresvedcil?

Šidlo

máte okrem mamy aj babku, dedka, krstných rodičov......inú rodinu? oni vedia, aký je mamin priateľ? nebolo by lepšie, keby ste boli u nich?

v 13 v žiadnom prípade nesmiete pracovať inak než s domácimi prácami!