babet

jak vysvětlit co jsou to pořekadla malým dětem.díky

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, jak je dítě staré…

Pořekadlo je moudrost, která vznikla kdysi v minulosti. Někdo ji vymyslel, ale nevíme, kdo to byl. Ten tuto moudrost předal někdo jinému, ten dalšímu – šířila se tedy ústně.

Pořekladlo jen konstatuje určitou skutečnost. Můžete to dítěti ukázat prakticky. Když máte nové koště, určitě mete lépe než staré.
Nové koště dobře mete.

Další je pak obrazné použití – záleží na stáří dítěte, jak jsem zmínila. Např. když někdo začne pracovat na něčem, co nezná, dělá to pomalu, pečlivě, protože neví, jak všechno ostatní bude fungovat. Chce třeba ukázat, že to umí lépe než ten, který to dělal před ním…

Pes, který štěká, nekouše. Opět pozorovat chování psa. . Když třeba dítěti vyhubujete, mělo by si uvědomit, že něco udělalo špatně, že to s ním myslíte dobře. Ale nemělo by být potrestáno fyzicky. Takže vy „štěkáte“, ale „nekoušete“ – neublíže mu.

Hledá včerejšího dne. Kam vítr, tam plášť – zkuste sama využít vlastní zkušeností.

Další odpovědi
Drap

Shrnuté moudrosti našich předků