Jak vysvetlit co je to ujezd?

Vyznam slova ujezd- z ceho je odvozeny, co znamena?

Odpovědi
LuciJe

Slovník spisovného jazyka českého. – Praha: Academia, 1989. uvádí na straně 307 heslo

újezd, -u m. ( 6.j. -u, -ě) 1. hist. (za feudalismu) větší soubor polností; panství s polnostmi několika obcí: (panům) od kralů darovány ú-y na hranicích zemských (Nov.); v místních a pomístních názvech: Kamenný Ú., Trněný Ú. aj. obce v Čechách; Ú. ulice na Malé Straně v Praze 2. veř.spr. (dř.) menší správní obvod (zahrnující několik obcí): ú-y o průměrném počtu pěti obcí (Lid.nov.); škol. školní ú. (dř.) obvod přesahující území školní obce 3. hist. (v předrevolučním Rusku) část gubernie: gubernie dělící se dále na ú-y (Šus.) 4. voj. samostatný správní obvod na území výcvikových prostorů.

Prirucni slovnik jazyka ceskeho. – Praha: Statni pedagogicke nakladatelstvi, 1951–1953. Dil VI. T-Vuzek.
Heslo na strane 440:
ujezd, -u m. v obdobi feudalnim vetsi soubor polnosti, panstvi s polnostmi nekolika obci. Panum od kralu darovany valne ujezdy na hranicich zemskych. Mnoha dominia vyrostla ruchem kolonisacnim, obratnym zuzitkovanim rozsahlych ujezdu z pomezniho hvozdu. Tu lezi nekolik drobouckych vesnic a samot vetsinou s dvory, byvala sidla zemanu taborskych, kterym dohromady rikam „nas ujezd“. Ujezd jmeno ulice v Praze na Male Strane. Skolni ujezd obvod presahujici uzemi skolni obce a spravovany svou vlastni skolni radou. V predrevolucnim Rusku a zprvu i v SSSR cast gubernie, okres. Predevsim byla rise nove rozdelena na mnohem vetsi pocet gubernii, delicich se dale na ujezdy.

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/vyz­nam-slova-ujezd