zelvi

Jak vysvětit 9letému dítěti pojem oplození květin?

Odpovědi
anonym

To 9ti leté dítě, o kterém mluvíš, chce být jednou biologem?

martinhak

No jednoduše, že se setká samčí a samičí pyl :)

Nuk nuk

Snadno. Moje děti tohle chápou.
Nejlépe se to vysvětluje na květech jabloní, třešní a podobných. Ty mají totiž celkem jednoduché květy a vše je tam krásně vidět. Tyčinky obsahují pyl, pylové zrnko se pomocí větru nebo hmyzu dostane na jiný květ. Tam se přilepí na pestík – to je takové to zelené uprostřed (není vždy zelený a někde jich je více, ale právě ovocné stromy, mají jeden zeléný a dost nápadný). To když se stane vznikne z toho plod, třeba jablko.

Nuk nuk

Martinhak: žádný samičí pyl neexistuje. U rostlin existuje jen samčí ústrojí – tyčinky, na nichž dozrávají pylová zrnka. A pak existuje samičí ústrojí – pestík, který je v horní části zakončen bliznou. Na tu se pylové zrnko přilepí a tím dojde k oplození.