joska

Jak vystoupit ze společnosti s ručením omezeným?

Má sestra je členem s.r.očka,které je již 10 let v likvidaci. Jelikož je vážně nemocná a od jejích společníků nemám žádné zprávy, je možno jako její zákonný zástupce požádat o její vystoupoení ze společnosti ?_

Odpovědi
standa

  1. varianta „dohoda“

Obchodní zákoník (ustanovení § 149a) připouští uzavření DOHODY všech společníků, na základě které by pak sestra mohla ze společnosti odstoupit.

Samozřejmě, že součástí ´dohody´ musí být i podmínky převodu (prodeje) obchodního podílu… (§ 113/6) a případně i podmínky pro stanovení vypořádávacího podílu (§ 150)

§ 149a Dohoda o ukončení účasti
Účast společníka ve společnosti může skončit i dohodou všech společníků. Dohoda musí mít písemnou formu a podpisy musí být úředně ověřeny(…)

  1. varianta „soud“

Pokud se ´společníci´ z různých důvodů nebudou chtít dohodnout, tak bude muset rozhodnout soud.

Ale v tomto případě se budete muset nejspíš obrátit na advokáta, aby poradil s textem návrhu k soudu.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obchzak/cas­t2h1d4.aspx#par113