Blecha

Jak vyslovit R?

Dobrý den, mohli by jste mi prosím co nejdetailněji popsat jak vyslovujete R? Pomocná slůvka znám, logoped nepomohl. Prosím co nejvíce lidí, vím že to bude těžké popsat, ale zkuste to prosím. Děkuji :(

Nejlepší odpověď
pusinka50

Zkusím to tedy popsat. Při vyslovení písmena „R“ se mi koutky úst stáhnou trochu dozadu a nahoru jakoby v křeči. Jazyk udělá „mističku, kulatou mušličku“. Zadní boční části jazyka-mističky se opřou o zadní horní stoličky na jejich kousací straně. Vepředu se jazyk pohybuje volně, ikdyž se skoro dotýká předního patra u horních dásní zubů. A rozvibruje se.

Mám opravdu dobré zkušenosti s dětmi při výuce vyslovování „R“. A to za použití slova TRUBKA. Říkej často rychle za sebou slovo „TDUBKA“, pořád dokola to opakuj a rychle za sebou. Děti se téměř okamžitě naučili říkat správně TRUBKA. Držím palce!:-)

Další odpovědi
Reuef

skoro opru jazyk o horni patro a pak ho trochu rozvibruju a to uz je ten zvuk toho „R“

DaveR

Ťuknu jazykem na hranu mezi vrchem horních zubů (zezadu) a horního patra.
Opravdu pomáhá říkat „tdáva“.

manon

No to já asi tedy přední částí jazyka (špičkou) do toho patra ťuknu :) Do takové té hrany patra za zuby :) Líp to popsat neumím – celkem komické, jak to tady zkouším :)

beedaa

Syna jsme naučil vyslovovat R rychlím opakováním slova „TDNKA“ a R mu pak vypadlo samo.