Galax

Jak vyrobit plošný spoj pomocí leptání???

Zajímalo by mě, zda když místa která budu potřebovat aby vodila vykreslím lihovou fixou, následně ponořím do roztoku kyseliny chlorovodíkové a peroxidu vodíku, jestli se i přes lihovou fixu vyleptá měď z plošného spoje… Viděl jsem několik návodů, kde pomocí tiskárny obtisknou barvu z toneru… Tak mě zajímalo, zda by to šlo i s tou lihovkou..... Díky

Odpovědi
Hykam

Už jsem to taky slyšel, že se dá použít lihovka, ale moc tomu nevěřím, dá se to nakreslit lakem na nehty a trubičkovým perem, potom umýt acetonem. Takle jsem to dělával já, samozřejmě pouze u jednodušších tišťáku.
Doplňuji:
Matně si vzpomínám, že jsem to možná s tou lihovkou i zkoušel, ale mám dojem, že se to podleptávalo. Ono ale asi záleží i leptacím roztoku, já jsem si tehdá míchal dost agresivní, aby se to leptalo rychleji. V tom co se dal tehdá koupit to trvalo dosti dlouho.

cochee

jj jde to i lihovým fixem, ale jsou dokonce i speciální (a asi vhodnější) přímo na kreslení na DPS: http://www.gme­.cz/chemie-a-fixy-pro-tvorbu-predloh/, jistě jsou k nalezení i v jiných obchodech s podobným zaměřením.

mosoj

Nevím jak pokročila technologie ,ale za mně se lihové fixy podleptávaly. Takže z tenkého spoje nezbylo nic !
Navíc kyselina solná je pro tuto techologii moc agresivní !!
Používá se chlorid želetitý či persíran sodný.
Nedej na návody, jak praví Hykam bude to práce zbytečná.
Nejspolehlivější je fotografická cesta a lept chloridem železitým.

Tu barvu z tiskárny bych chtěl vidět. Nejlepší rozpouštědlo pro ni je voda !!!
Takto se připravuje předloha na pauzovací papír či průhlednou folii pro fotografický postup.

blesk26

Urcite to jde i obyc fixem, delali jsme to tak. Akorat to pak neni uplne dokonale, jako kdyz se tam vysviti dobre vytisknuty spoj. Chce to jen udelat trosku sirsi cesty a dbat na to, aby toho fixu byla souvisla vrstva 🙂 Na domaci kuteni to bohate staci, pripadne nesrovnalosti se pak daji poopravit troskou cinu 🙂 Prodavaji se na to i specialni fixy, ale co se kvality tyce, nejlepsi a nejhezci je samozrejme, pokud si to vytisknes a vysvitis.

sanskrybastr

Nikdy jsem to sice nezkoušel, ale myslím si, že by to mělo fungovat. Každopádně, nebylo by lepší nechat si plošné spoje nechat udělat od profesionálů? Já si je nechával dělat od https://www.la­mirel.cz/ a musím říct, že odvedli fakt skvělou práci.