tereza119

Jak vyřešit tyto otázky do fyziky?

Vzhledem k tomu, že fyzika mi moc nejde, ale přesto se snažím o pochopení. Zkoušela jsem tento test http://www.3zscheb­.cz/oldweb/e-learning/fyzi­ka%20web/teplo­test.HTM , ale některými odpovědi (viz. níže) si nejsem jistá, proto prosím o pomoct

Mezi příklady tepelné výměny prouděním nepatří?
1.teplovodní ústřední topení
2.vznik větru na pobřeží
3.protuberance na Slunci
4.zahřívání se u kamen

1. a 2. možnost patří,protože- V kapalinách a plynech stoupá teplejší část kapaliny ( plynu ) vzhůru a chladnější klesá dolů. Ve 4. možnosti také dochází, podle mého názoru, k jistému stoupání teplejšího vzduchu vzhůru.
Je tedy odpověď 3?

Teplo, které je nutné dodat ke zvýšení teploty nezávisí
1.na hmotnosti tělesa
2.na zdroji tepla
3.na druhu látky
4.na přírůstku teploty

1. a 3. je jasné, že závisí, ale dále si nejsem jistá… Bude 4. odpověď tedy ta správná?

Nejlepší odpověď
orwell

  1. Zahřívání se u kamen způsobuje přenos tepla sáláním, nikoliv prouděním.
  2. Q = cm delta t

c = specifické teplo (závisí na druhu látky), m = hmotnost ohřívaného tělesa (látky), delta t přírůstek teploty tělesa (látky).
Q tedy nezávisí na zdroji tepla, pokud je tento zdroj schopen teplotu tělesa zvýšit ( teplo samovolně přechází z teplejšího tělesa na chladnější, ne naopak)

Další odpovědi
Cenobita

  1. to je tedy blbý test …

ad 4) u kamen dochází k radiaci, ale také k proudění, protože ohřátý vzduch stoupá

ad 3) protuberance, jsou vyvržený přehřáté hmoty, je to tedy i proudění, ale v této souvislosti je to spíš zavádějící

  1. správná odpověď je 2 – nezáleží na zdroji tepla

1.na hmotnosti tělesa (množství tepla nutného k ohřátí je přímo úměrné hmotnosti)
2.na zdroji tepla (je jedno o jaký jde zdroj tepla, každý ohřívá sice jinak, jinou rychlostí, ale vždy ohřívá teplem a to je nutné dodat ať rychle nebo pomalu vždy stejné)
3.na druhu látky (každá látka se ohřívá jinak a jinou rychlostí, ale teplo nutné k ohřevu je stejné a dáno tepelnou kapacitou)
4.na přírůstku teploty (dodáním tepla vždy dojde k nárůstu teploty, tedy příčina je teplo a následek je teplota, není možné tedy teplotu zvyšovat nárůstem teploty, ale dodáním tepla)