1vlasta1

jak vyřešit tuto rovnici?

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jak vyřešit tuto rovnici, už jsem vážně v koncích a nevím… log(4×+8)=2 řešte v R.
předem děkuji těm co mi zodpoví.
přeji příjemný večer

Nejlepší odpověď
Lamalam

Můžeš to řešit klasicky, čili převedením na exponenciální tvar. Ale konkrétně v tomto případě je to velice snadné a dá se to spočítat z hlavy. Trochu přemýšlej, dekadický logaritmus součtu 4×+8 se rovná dvěma. Jaké číslo má hodnotu dekadického logaritmu rovnou dvojce? Hodnotu x pak snadno vypočteš.

Kelt > snad stačí naznačit postup. Přesný výsledek netřeba.

Další odpovědi
bolak

já to většinou řeším takhle > http://www.wol­framalpha.com/in­put/?i=log%284x%2B8%29%3­D2

Emefej

Odstraň logaritmus invertováním výrazu do exponenciální podoby. Potom řeš jako běžnou rovnici.

V romto případě je takový postup zbytečný a jenom by zdržoval, řešení bije do očí a dá se to opravdu snadno spočítat z hlavy.

Kelt

Uvědom si, co je to logaritmus ? Je to inverzní funkce k exponenciální funkci. Základem takové rovnice jsou dekadické logaritmy o základě 10, například log 1000 = 3. Na základě toho, si můžeš příklad spočítat, Vychází x = 23.

J_K

Z definice funkce dekadického logaritmu vyplývá, že :
4*x+8=100 t.j. x=23