Kiti

Jak vyřešit problém s moukou?

Dneska jsme se u toho zasmáli :)
Mám koupit 5 balení mouky, budu kupovat 5 muk, 5 mouk nebo co to půjdu vlastně koupit?

Nejlepší odpověď
annas

Jak vyřešit problém s moukou? Pokud vás zajímá spisovné vyjadřování, existuje možnost.

Je třeba si uvědomit si, že mouka je podstatné jméno látkové, které se užívá v jednotném čísle a spojuje se jménem označujícím míru či kvantitu, množství.

5 hrnků nebo 5 kg nebo 5 balení mouky hladk – tedy jednoho druhu. .

Množné číslo se užívá zřídka a vyjadřuje různé druhy, mnohost druhů.

Kupujete-li 5 druhů mouky – např. pšeničnou, špaldovou, žitnou, kukuřičnou, rýžovou, je možné použít tvar „pět mouk“, ale jde o méně kultivované vyjádření, navíc nejednoznačné, jak je uvedené v mluvnici českého jazyka, ale potvrzuje i Jazyková pořadna ÚJCAV.

Samozřejmě že mouka se skloňuje podle vzoru žena, takže tvar " mouk" je správný, ale jeho užití je méně časté.

Vy jste měl koupit 5 balení mouky – třeba polohrubé – takže tvar mn. č. mouk není správný, jak jsem uvedla výš.

Odkaz marci1 je z roku 1936. Od té doby se pravidla několikrát změnila

Další odpovědi
anonym

Půjdeš koupit pět mouk, vem je najednou, nedři se s každou moukou zvlášť 🙂

marci1

„Podst. jméno mouka se skloňuje podle vzoru žena a gen. pl. by k němu zněl patrně mouk. Je to tvar jistě řídký, neboť se může vyskytnouti jen ve spojení čistě odborném, na př. v jazyce bursovním, mlynářském a pod. Pro nezkrácenou kořennou slabiku ou v gen. pl. tu kromě odvozeného jména moukař, jež uvádějí Pravidla čes. pravop., svědčí také potřeba odlišiti tento tvar od gen. pl. jména muka (gen. pl. muk).“

Naše řeč, ročník 20 (1936 ), číslo 8

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3081

jáára

mouk, nebo 5*mouku

Kelt

Koupíš 5 balení mouky, hladkou, hrubou. atd. Gramaticky
mouka, mouky mouce, mouku, mouce, moukou
mouky,
obdobně moucha – vidím 5 much, strouha – struh, tak by mělo být muk, pokud tam není možná varianta mouk.

Emefej

Pět mouk.

klob1

Hele, tak nekupuj tolik mouky a kup si raději už hotový produkty, nějaké pečivo nebo chléb. A nebo raději šetři, nekupuj zbytečně jí toliká, nebo jestli bydlíš v paneláku, tak pak se z toho prý vytváří moučné molky.
Kup jí toliká jen pro účel, když půjdeš k někomu na návštěvu, pak to je dobrá věc. Hlavně užitečná. Jako třeba Citrony. To se hodí. Lepší nežli nějaké otravné věci, kterépak jsou lidem na obtíž.

zjentek

Mc Merkurion

koupíš 5kilo mouky
Doplňuji:
anebo půl balení (je balená po 10kilech)