Jak vypočítat úroky z prodlení u neplaceného nájemného?

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak vypočítat úroky z prodlení u neplaceného nájemného. Jde o to, že úrok z prodlení můžu vyžadovat za každý den prodlení. A tím, že nájem nebyl placen více měsíců za sebou, nevím, zda mám počítat úrok za každý měsíc extra, nebo zda na to existuje nějaký vzoreček. předem děkuji za odpověď. Jarka

Nejlepší odpověď
standa

Použijte tento ´vzoreček´:

Ú = N x P x 8,25/365/100

Ú = Úrok (Kč)
N = Nájemné/měsíc (Kč)

P = počet dní, kdy bylo nájemné nezaplacené

Předpokládám, že není složité spočítat CELKOVÝ POČET DNÍ prodlení s úhradou nájemného, ať už se jednalo o kterýkoli měsíc v roce, kde bylo nájemné zaplacené později.

Ve vzorci je použit úrok z prodlení, který se vypočítává z repo sazby zvýšené o sedm procentních bodů.

Pro výpočet se musí použít taková repo sazba, která je platná pro období, ve kterém je splatné dlužné nájemné. Ve vzorečku je použit úrok z 08/2009.

Přehled ostatních repo sazeb je uveden níže v tabulce.

A ve zdroji odkazuji na stránky ČNB, kde je objasněna problematika výpočtu úroku z prodlení.

den : REPO + 7%

18.12.2008 : 2,25 + 7
6.2.2009 : 1,75 + 7
11.5.2009 : 1,50 + 7
7.8.2009 : 1,25 + 7
17.12.2009 : 1,00 + 7

Pro zjednodušení doporučuji použít nekonfliktní (nejnižší) sazbu, která pro rok 2009 byla 8,25%

Zdroj: http://www.cnb­.cz/cs/faq/faq_u­roky_z_prodle­ni.html

Další odpovědi
HOMER

Za každý měsíc zvlášť,protože dluh měsíčně narůstal.Jak to vypočítat určitě víte(dluh:100­.úrok%).

morjana

Stando, koukala jsem na Váš výpočet a nerozumím jen jedné věci. Ta vypočtená částka je tedy výše úroku za den či celá výše úroku??