bloop2000

Jak vypočítat tuto úlohu na téma měřítko mapy?

Poradíte mi prosím s tímto příkladem? – předem děkuji. Jedeme průměrnou rychlostí 5 km/h. Na mapě s měřítkem 1: 80 000 je tato vzdálenost zaznačena 25 cm. Za jak dlouho tuto trasu ujdeme?

Nejlepší odpověď
Quimby

Uvědom si co dělá měřítko mapy – zmenšuje vzdálenost. 1cm na mapě tedy odpovídá 80 000 cm ve zkutečnosti.
Takže si zjisti jak je reálně dlouhá trasa a pak už je to jen jednoduchej vzoreček na rychlost :)

Další odpovědi
suaeda

Malá nápověda.
Měřítka na mapě jsou v cm. Takže 1 cm = 0,8 km. Nyní již stačí vypočítat kolik km je 25 cm a následně pomocí dosazení rychlosti do vzorečku zjistíme čas.

mosoj

4 hodiny

bloop2000

Také mi to vyšlo 4 hodiny, takže všem opravdu velmi děkuji za pomoc! :)

ivzez

Poděkování je příjemné, ale větší radost bys udělala
nominováním odpovědi, která ti nejvíce pomohla.