lucyglanc

Jak vypočítat tento příklad z kinematiky?: Mám-li větrák, který vypnu a po vypnutí se otáčí ještě 5 sekund, jak zjistím,

Bohužel není známo nic jiného, než že po vypnutí se otáčí těch 5 sekund a já nějak nedovedu přijít na kloub tomu, jak to vypočítat bez zadání jiných veličin.
Doplňuji:
Potřebuji vypočítat původní rychlost (Bohužel je to má první otázka a nějak jsem nepochopila, jak ji správně zadat)

Odpovědi
Dochy

Nezjistíš. Máš pravdu. Chybí spousta údajů. Třeba tření větráku (ložiska a uložení), hmotnost a moment setrvačnosti, aerodynamické vlastnosti větráku a poměry prostředí. Ev. informace co všechno máš zanedbat.

mosoj

Napíši, jaký zadaný podobný příklad dovedu vypočítat.

Zadání: Ventilátor rotující pětkrát za sekundu se po vypnutí proudu zastaví za 5 sekund. Určete úhlové zrychlení a počet vykonaných otáček do zastavení.

Výsledek je :
úhlové zrychlení = 2 pí
úhlová dráha = 25 pí
počet otáček do zastavení = 12,5

Zřejmě to bude chtít ještě ty otáčky před vypnutím. Popřemýšlej jestli se dají ze zadání nějak odvodit. Třeba Ti to nějak pomůže.

lucyglanc

Nu a to je prosím maturitní otázka. Myslím, že tření, aerodynamiku a prostředí můžeme zanedbat… Není mi jasné, jak by se to dalo vypočítat bez toho, aniž bych znala hmotnost, nebo alespoň frekvenci či počet otáček, nebo něco takového… Ale evidentně to vypočítat lze, protože si jinak nedovedu představit, jak by se to dostalo do maturitních otázek.

Dochy

musí být v zadání ještě nějaké jeho zpomalování, nebo něco čím to odvodit, jinak to nemá smysl. Příp. ještě „rovnoměrně zpomaluje a od vypnutí do zastavení se stihne 100× otočit“…

lucyglanc

No, právě, že otáčky tam nejsou… Tak uvidíme, zda to do středy zvládnu buď vypočítat, nebo reklamovat. Děsí mě představa takovéto milé otázky…