golusa

Jak vypočítat tento příklad?

dobry den,nevím si rady s tímto příkladem z fyziky.Mužete mi poradit, jak to vypočítat?Děku­ji:auto jede rychlosti 100 km/hod.Prumer pneumatik je 60 cm.Kolik otáček vykonají kola za minutu?Jaká je frekvence kol?

Nejlepší odpověď
gecco

Frekvence je počet otáček za čas + takže se vlastně ptáš dvakrát na totéž (resp. jednou je to tzv. převrácená hodnota) – i když obvyklejší je frekvence udaná v Hz(=1/s)…
😉
Je to velmi jednoduchý příklad – stačí si uvědomit, jakou vzdálenost ujede auto za minutu (sekundu) a kolikrát se tím pádem musí kolo daného průměru otočit…
___
Navrhni řešení – zkontrolujeme je, ale DÚ nevypracováváme…

Další odpovědi
Alesh

dá se na to jít různě, já bych na to šel takto:

  1. když za hodinu ujeden 100 km, tak kolik metrů ujede za minutu?
  2. poté bych vypočetl obvod kola a touto hodnotou bych vydělil ad 1), tím zodpovím tu první otázku
  3. co je frekvence? to je počet otáček za sekundu, ne? no, tak stačí vydělit předešlé počtem sekund v minutě, to snad víš, kolik jich je.

orwell

Pokud poslechneš dobré rady, mělo by ti vyjít po zaokrouhlení n = 14,7 ot./s = 884,2 ot./min., frekvence se číselně rovná otáčkám za sekundu, tedy f = 14,7 Hz.