jirka21kufr

Jak vypočítat spotřebu elektřiny za spotřebič Kč za měsíc ?

Dobrý den. Mám úkol, ale mám problém s výpočtem. Mám vypočítat měsíční spotřebu energie za spotřebiče. Například jsem si napsal sporák, napsal jsem že má příkon 2000 W a do dalšího políčka mám napsat průměrnou denní dobu provozu v hod, ale nevím, jestli tam mám napsat například 2 hodiny nebo to musím nějak vypočítat, pak je tam sazba za 1kWh jsem napsal 5 Kč a nakonci je měsíční spotřeba energie v Kč za 30 dní. Nevím jestli mám vypočítat příkon nebo jinak to vypočítat. Děkuji za radu, protože už jsem v koncích.

Odpovědi
mosoj

A víš něco ?

Pepa25

Příkon převeď na kW a vynásob hodinami v provozu a máš spotřebu v kWh za den. Zbytek (vynásobení počtem dnů a cenou tím převod na cenu za měsíc) je snad jasný.

Kelt

Spotřeba elektické energie se uvádí v kWh. Každý přístroj má nějaký výkon, například pračka má 2000 W to je 2 kW. Když půjde pračka hodinu, bude to spotřeba 2 kWh. Tak je třeba si vyčlenit přístroje, zjistit, jaký mají příkon, nebo výkon, to je uvedeno v dokumentaci, zjistit, kolik hodin pracovaly, byly v chodu a když je známá spotřeba a cena, nemělo by to být těžké. Pračka pere denně 3 hodiny, to je průměrně rozpočítáno na 24 hodin kolik.

ivzez

Já jsem si před čtvrt rokem kontrolovala odběry elektřiny
za letošní a předchozí roky a pak jsem se rozhodla si
zkusit udělat výhled spotřeby do konce roku.

Myslím, že nejtěžší není určit výpočet (sestavit vzorec)
ani převod na správné jednotky.

Nejtežší je stanovi průměrný počet hodin, po který
se ten který spotřebič používá.

Takže doporučím třeba týden sledovat, jak dlouho se denně/týdně
vaří, pere, kouká na TV, apod. a pak to přepočíst na celý rok
a zpět na den. Nezapomenout, že se v létě asi bude častěji prát,
ale zase méně vařit, …

Užila jsem si, když jsem přepočítávala topnou sezónu
na celý rok a na den …