Jak vypočítat rovnici: 2×+y=4 -x+y=5 díky

Nejlepší odpověď
Terryle

Já bych si převedla v druhé rovnici to -x na druhou stranu – provedu +x k oběma stranám, vyjde mi
y = 5 + x

a pak y (5+x) dosadím do první rovnice za y. Takže mi zbyde jen jedna rovnice:
2× + (5+x) = 4

Jednoduše spočítat. Výsledné X dosadit do druhé rovnice, spočítat a máš Y. A pak samozřejmě ověřit zkouškou.
Snad jsem se nikde nesekla, už je to pár let, co jsem tohle počítávala. Ale princip je snad správný.

Další odpovědi
quentos

když od obou stran odečteme ypsilon, z rovnice nám úplně vypadne. X převedeme na jednu stranu a výrazy bez neznámé na druhou stranu rovnice, pak už to z toho vyleze

mosoj: no jo, máš recht. Kouknul jsem na to v rychlosti, a pak zas mazal, pak to takhle dopadá :{(>

mosoj

Jedná se o soustavu rovnic o dvou neznámých.

Vypočti si z jedné rovnice x (obecně) , dosaď do druhé a vypočti y číselně. Y dosaď do té rovnice co jsi vypočítal x(obecně) a vyjde ti x číselně.

Nebo obráceně. Je úplně jedno co počítáš dřív, jestli y nebo x a z které rovnice.

quentos : To jsou dvě rovnice.

Takže když od první odečtu -y na na levé straně tak na pravé mám 4 – y a jsem tam kde jsem byl.

x = –1/3
y = 14/3

Ještě je možné druhou rovnici odečíst od první. Dostaneme 3× = –1
tedy x= –1/3. Dosazením x do kterékoliv rovnice vypočteme y=14/3.

Asi nejelegantnější řešení.