Jak vypočítat příklad v chemii?

Ahoj, poradíte prosím někdo, jak se počítají příklady tohoto typu+tento konkrétní příklad?

Příklad: Kolik g oxidu fosforečného je obsaženo v 50g dihydrogenfosforečnanu draselného.

Díky moc :)

Doplňuji:
Obávám se, že mi to stále není moc jasné, další dotazy jsou v diskuzi :) Moc díky za alespoň pokus mi to vysvětlit :)

Odpovědi:

Je to jednoduché - atomová čísla jednotlivých prvků udávají poměr vůči atomové hmotnosti daného prvku ve sloučenině.
;-)
Například - jaká je hmotnost vodíku v litru destilované vody (H2O)?
Vodík má 1, kyslík 16. Ale - pozor - vodíky jsou tam dva, takže molekula vody má součet atomových hmotností sloučených prvků 18.
Litr vody má 1 kg = 1000 g.
Tedy - 1000/18.2=111.1... g
OK?
___
A teď spočítej ten svůj úkol a napiš sem výsledek.

Doplňuji:
Oprava: "atomová čísla jednotlivých prvků vůči atomové hmotnosti molekuly dané sloučeniny udávají poměr hmotnosti prvku vůči celkové hmotnosti dané sloučeniny"...
Omlouvám se za zmatení.

Bronzový

Potřebuji znát molekulové hmotnosti daných sloučenin, a pak je to utvoření trojčlenky.
Oxid fosforečný P4O10 , 283,889
dihydrogenfosforečnan draselný KH2PO4 136, 086
Tyto údaje najdu v chemických tabulkách, nebo si to spočítám podle periodické tabulky, kde jsou jednotlivé hmotnosti uvedeny.
Nyní si musím porovnat obě látky navzájem,

283,889 g P4O10 136, 086 x 4 KH2PO4 544,344
x .......................... 50 g
x = 26,072 g

Je třeba dát na obě strany trojčlenky látky v takovém poměru, aby v každém byl stejný počet atomů základní látky - protože oxid fosforečný má 4 atomy P, je hmotnost látky na druhé straně násobena 4.
Výpočet trojčlenky by měl být jednoduchý, dvě látky jsou v určitém poměru svých molekulových hmotností, a ten musí být zachován pro konkrétní hmotnost jedné látky, z čehož se dá vypočítat neznámá hodnota.

Diskuze k otázce

klarkao

Nejde mi do hlavy, jak můžu počítat obsah P2O5 v KH2PO4, vždyť jedno má 5 kyslíků a druhé 4 :D

anonym

Je to stejné,jako v tom případě, který jsem psal - jen nepočítáš hmotnost jednoho prvku z daného množství sloučeniny, ale ´subsloučeniny´. Tedy sečteš atomové hmotnosti P2O5 a zjistíš, jaký poměr tvoří vůči atomové hmotnosti KH2PO4.

klarkao

Už mi svítá :) Díky moc :)

anonym

;-)
Není zač.

klarkao

A není to domácí úkol, jen příklad, nad kterým jsem se pozastavila :)

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.