klarkao

Jak vypočítat příklad v chemii?

Ahoj, poradíte prosím někdo, jak se počítají příklady tohoto typu+tento konkrétní příklad?

Příklad: Kolik g oxidu fosforečného je obsaženo v 50g dihydrogenfos­forečnanu draselného.

Díky moc :)

Doplňuji:
Obávám se, že mi to stále není moc jasné, další dotazy jsou v diskuzi :) Moc díky za alespoň pokus mi to vysvětlit :)

Odpovědi
anonym

Je to jednoduché – atomová čísla jednotlivých prvků udávají poměr vůči atomové hmotnosti daného prvku ve sloučenině.
😉
Například – jaká je hmotnost vodíku v litru destilované vody (H2O)?
Vodík má 1, kyslík 16. Ale – pozor – vodíky jsou tam dva, takže molekula vody má součet atomových hmotností sloučených prvků 18.
Litr vody má 1 kg = 1000 g.
Tedy – 1000/18.2=111.1… g
OK?
___
A teď spočítej ten svůj úkol a napiš sem výsledek.

Doplňuji:
Oprava: „atomová čísla jednotlivých prvků vůči atomové hmotnosti molekuly dané sloučeniny udávají poměr hmotnosti prvku vůči celkové hmotnosti dané sloučeniny“…
Omlouvám se za zmatení.

Kelt

Potřebuji znát molekulové hmotnosti daných sloučenin, a pak je to utvoření trojčlenky.
Oxid fosforečný P4O10 , 283,889
dihydrogenfos­forečnan draselný KH2PO4 136, 086
Tyto údaje najdu v chemických tabulkách, nebo si to spočítám podle periodické tabulky, kde jsou jednotlivé hmotnosti uvedeny.
Nyní si musím porovnat obě látky navzájem,

283,889 g P4O10 136, 086 × 4 KH2PO4 544,344
x .............­............. 50 g
x = 26,072 g

Je třeba dát na obě strany trojčlenky látky v takovém poměru, aby v každém byl stejný počet atomů základní látky – protože oxid fosforečný má 4 atomy P, je hmotnost látky na druhé straně násobena 4.
Výpočet trojčlenky by měl být jednoduchý, dvě látky jsou v určitém poměru svých molekulových hmotností, a ten musí být zachován pro konkrétní hmotnost jedné látky, z čehož se dá vypočítat neznámá hodnota.

klarkao

Nejde mi do hlavy, jak můžu počítat obsah P2O5 v KH2PO4, vždyť jedno má 5 kyslíků a druhé 4 :D

anonym

Je to stejné,jako v tom případě, který jsem psal – jen nepočítáš hmotnost jednoho prvku z daného množství sloučeniny, ale ´subsloučeniny´. Tedy sečteš atomové hmotnosti P2O5 a zjistíš, jaký poměr tvoří vůči atomové hmotnosti KH2PO4.

klarkao

Už mi svítá :) Díky moc :)

anonym

😉
Není zač.

klarkao

A není to domácí úkol, jen příklad, nad kterým jsem se pozastavila :)