Jak vypocitat preplatek z dane?

V navaznosti na dotaz od “Johanka26” bych se rada zeptala, jak si mam vysvetlit toto (jsem jeji spolupracovnice):

  • na vyplatni pasce z brezna 2009 jsem mela napsano “dan-vratka 17 350 KC.” Na zadne jine vyplatni pasce toto nebylo a predpokladam tedy, ze to byl preplatek z dani v roce 2008 v ramci rocniho zuctovani dane z prijmu, ktere provadi zamestnavatel. Je mozne, ze to chapeme spatne – v tom pripade by nas zajimalo, co tedy “dan-vratka 17 350 Kc” v breznu 2009 znamena? V roce 2008 jsme pracovaly 4 mesice a byly jsme studentky.
  • personalistka nam ted hrozi (pote, co jsme ji pozadaly o potvrzeni o zdanitelnych prijmech), ze preplatek za rok 2009, kdy jsme pracovaly 9 mesicu, bude 5,000–7,000?! Coz teda moc nechapeme, nebot je to nesrovnatelne mensi castka… za daleko vyssi prijmy, ktere jsme v roce 2009 mely. Je na to nejake racionalni vysvetleni?

Nejlepší odpověď
Výletník8

Z daně za rok je sleva na poplatníka, za rok 2009 byla 24840 korun ročně, u studentů navíc dalších 4020 Kč. Z výplat odvádí zaměstnavatel měsíčně zálohy, které jsou přibližně 15% příjmu (nemám teď chuť se dívat na přesný vzorec) minus měsíční podíl slevy na dani, což je asi 2400 Kč. Pokud nepracujete celý rok, znamená to, že za každý neodpracovaný měsíc vznikne přeplatek kolem těch 2400 Kč, tedy velmi přibližně může být přeplatek 2400 Kč krát počet neodpracovaných měsíců (kolem 19000 při 8 měsících bez výdělku, přes 7000 při 3 měsících bez výdělku) – samozřejmě pokud odvedené zálohy na daň byly vyšší. To odpovídá tomu, co píšete.

Další odpovědi
standa

Výletník8 odpověděl v podstatě správně…

Já se však pokusím o určitou strukturovanou (školící) odpověď 🙂

1.
„…nebot je to nesrovnatelne mensi castka… za daleko vyssi prijmy,“

Výše PŘÍJMŮ ve sledovaných letech NEMÁ ŽÁDNÝ PŘÍMÝ VZTAH na výši případné vrácené daně.

2.
„…na vyplatni pasce z brezna 2009 jsem mela napsano “dan-vratka 17 350 KC.“

Ano, jedná se o jednorázovou akci (buď v únoru nebo březnu daného roku), kdy vám zaměstnavatel na VAŠÍ ŽÁDOST (podpis určité větičky v tzv. růžovém prohlášení) provede „roční vyúčtování daně“

  • toto ´vyúčtování´ daně má naprostejný stejný smysl a princip, jako kdybyste podávala sama daň.přiznání (můžete si uplatnit i další případné slevy na dani – dary, krev, splátky život.pojištění ap. – a zaměstnavatel to musí zpracovat, vypočíst a v rámci té zmiňované ´vratky´ vám i zpětně vrátit.)

3.
„V roce 2008 jsme pracovaly 4 mesice a byly jsme studentky.“

To je ten nejdůležitější důvod (že jste pracovaly jen 4 měsíce), na základě kterého vám vzniká ten ´přeplatek´…, protože každý, kdo má zdanitelný příjem si může (ať již si podává daň.přiznání sám nebo to za něj dělá zaměstnavatel formou ´ročního vyúčtování daní´) uplatnit odčitatelnou položku ve výši 24.840 Kč/rok.

Fígl je v tom, že zaměstnavatel vám tuto položku (tedy 1/12 z 24.840 = 2.070 Kč) měsíčně započítával a daň jste tak za ty 4 měsíce platily nižší, ALE vy máte právo, aby vám byla započteno celých 24.840 Kč. Takže, pokud jste 8 měsíců nikde nepracovaly, tak máte nárok na 8 × 2.070 Kč, aby vám bylo vráceno, což je cca 16,5 tis. a že vám vrátili přes 17 tis.Kč, tak to je už detail…

4.
„…za rok 2009, kdy jsme pracovaly 9 mesicu, bude 5,000–7,000…“

Tak to je úplně přesný, protože nepracovaly jste 3 měsíce x 2.070 = cca 6 tis.Kč

5.
Na závěr ještě poznámku ke způsobu uplatnění slevy na ´studenta´:

  • nárok je na slevu ve výši 4.020 Kč / rok, ale za předpokladu, že celý rok trvá status ´studenta´
  • princip je stejný jako u slevy na poplatníka, takže pokud během zaměstnání trvá status (což je nutné doložit zaměstnavateli), tak každý odpracovaný měsíc zaměstnavatel již uplatnil 1/12 z 4.020 Kč = 335 Kč
  • no a pokud jste studovala v dalších měsících (co jste nepracovala), tak máte nárok na vrácení 335 Kč za každý takovýto měsíc, kdy jste nepracovala a měla jste status studenta.

HOWG 🙂