kiky

Jak vypočítat povrch a objem hranolu.Jehož podstava je rovnostraný trojuhelník?

Vůbec nevím. :( a dostala jsem to za DU mám s toho nervy,že si na to nemůžu vzpomenou,ale je to kvůli toho,že jsem byla 3 měsíce v lečebně kvůli anorexii :(…

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Objem je jednoduchý, vypočítáš obsah podstavy trojúhelníka (základna vynásobena výškou a pak to celé vydělíš dvěmi) a pak to vynásobíš výškou tělesovou

Povrchem je to už složitější. Musíš spočítat plochu pláště a k tomu přičíst plochu podstav.

Plášť je vlastě součet tří obdélníků, obsah obdélníka se vypočte, když jednu stranu násobíš druhou stranou.

Podstavy už máš spočítané to je ten obsah trojúhelníka a podstavy má dvě takže 3× plocha stěny + 2× podstava

Další odpovědi
Alesh

Takhle se to hodně naučíš. 🙂
Není to žádná velká věda, stačí si představit, jak to těleso vypadá. Malinko napovím, též se mu říká pravidelný trojboký hranol. 😉

Zdroj: http://www.zszi­dlochovice.cz/doc­s2/files/Vzor­ce%20-%20hranol%20-%20pdf.pdf