ondrazachova

Jak vypočítat poměr procent?

Nádoba má 100%. Je určena spodní mez X (nebude 0%)a horní mez Y (nebude 100%). Jak rozložit rozdíl mezi X a Y tak, že mezi X a Y se bude počítat jako 100% ??
Doplňuji:
Například X bude 40% a Y bude 75%. Tedy do mezirozdílu 35% potřebuji vepsat 100%… Jak na to???

Nejlepší odpověď
ReHu

Napiš, jak bys to počítala.
Pak tí snad někdo poradí.
Domácí úlohy se zde za žáky neřeší.

Další odpovědi
mosoj

Nemtudum.
100% může být jenom jednou.

gecco

Napiš to zadání nějak lidsky – ´vo co ti de´??
😉

IT

Ahoj,

jestli tě chápu správně, něco takového by ti mělo vracet celkovou procentuální naplněnost

((y – x) ÷ 100) · z + x

kde ‚z‘ může být v rozmezí 0 % – 100 %.

orwell

Jestli to dobře chápu tak
V celkový objem nádrže
V1 = (X/100)*V … dolní mez
V2 = (Y/100)*V … horní mez
V21 = V2 – V1 = ((Y – X)/100))*V … objem mezi horní a dolní mezí (redukovaný objem)
1% z V21 = V21/100 = ((Y – X)/1002)*V

Chceme-li vyjádřit nějaký zadaný objem Vz v procentech redukovaného objemu V21, pak platí:
p = Vz / 1% z Vz = Vz / (((Y – X)/1002)*V) = … = (10 000*Vz) / ((Y – X)*V)

Př.
Celkový objem nádrže V = 350 l
V1 = 40% V
V2 = 76% V

Kolik % z redukovaného objemu představuje objem 110 l?

p = (10 000*Vz) / ((Y – X)*V) = (10 000*110) / ((76 – 40)*350) = 87,3%

ondrazachova

re: IT – no a právě to „z“ potřebuji získat… Jak to otočit??

IT

Aha, tak v tom případě

(100 ÷ (y – x)) · (z – x)

kde musí platit x ≤ z ≤ y

ondrazachova

Nádoba má obsah 0 – 100%. Bude dána Dolní mez X (40% obsahu) a Horní mez Y (76% obsahu). Rozdíl mezí X a Y (36%) potřebuji rozpočítat na 100% – již né obsahu (klidně mrkví).

gecco

V1 = 100 % . V1
V2 = 100 % . V2 = Y – X = 36 % . V1
___
Souhlasí?
___
Pokud ano, pak:
1 % . V2 = 0,36 % . V1
1 % . V1 = 1 / 0,36 % . V2 ≈ 2,78 % . V2
___
Tedy – pokud jsem to ´nelidské´ zadání pochopil…
😉

ondrazachova

Noo neumím to lépe popsat ☹
No vypadá to že je to ono… 🙂

ondrazachova

ReHu: Domácí úkol to není a právě že odpověď netuším…
mosoj: no právě že ten rodíl potřebuji přepočítat na 100%…