Keksa

Jak vypočítat látkovou (molární) koncentraci a věci kolem toho?

Mám problém s příkladem v chemii: Vypočítejte hmotnost pevné látky a objem vody, kterou je potřeba pro přípravu roztoku dusičnanu olovnatého o objemu 200 cm3, který má koncentraci 2 %. Vyjádřete látkovou koncentraci tohoto roztoku.

Odpovědi
mosoj

Předně upozorňuji že je třeba rozlišovat zda požaduji hmotnostní nebo objemová procenta.
Zde se jedná roztok o koncentraci 2 % hmotnostní.
Specifickou váhu vody budeme považovat za 1,0 g/cm3.

  1. Pro přípravu 2% roztoku potřebuji 196 g vody a 4 g Pb(NO3)2
  2. Molekulová váha Pb(NO3)2 = 82 +(7 + (83))2 = 144 g
  3. 1 M roztok je roztok kde je rozpoštěno 144 g Pb(NO3)2 v 1000 ml roztoku
  4. Máš rozpuštěno 4 g ve 200 g . Přepočteno na 1000 ml 20 g.
  5. Což je 0,038 M roztok Pb(NO3)2

Doplňuji:
Postup je správný, špatně jsou atomové váhy !!!!!