Dee13

Jak vypočítat hrubou mzdu ze základní mzdy?

Nejlepší odpověď
ivzez

Z formulace dotazu není zřejmé, nač přesně se ptáte.

K výpočtu hrubé mzdy z čisté je potřeba více informací.

Např., jestli jde o mzdu hodinovou nebo měsíční,
jestli a za jakých podmínek se k základní mzdě něco připočítává,
jestli zaměstnanec podepsal prohlášení k dani z příjmu,
jaké slevy na dani uplatňuje, …

Zjednodušeně/o­rientačně se na hrubou mzdu
dostanete (za předpokladu, že neuplatňujete další slevy)
vynásobením čisté měsíční mzdy
1,45 (s nepodepsaným prohlášením)
nebo
1,15 (v případě podepsaného prohlášení).

Příklad:
Aby zaměstnanec, který neuplatňuje další slevy na dani,
bral 10.001 Kč čistého, musela by hrubá mzda činit
14.525 Kč (s nepodepsaným prohlášením)
nebo
11.525 Kč (s podepsaným prohlášením).

Zaměstnavatele by to přišlo na 19.464 Kč nebo na 15.444 Kč.
_________

Poznámka:
Zaměstnavatel je povinen mzdu vyúčtovat, ve výplatní pásce najdete všechny údaje včetně hrubé mzdy. V případě nesrovnalostí si můžete vyžádat podklady, na jejichž základě byla mzda vypočtena, zaměstnavatel Vám musí umožnit i pořízení kopií těchto podkladů na jeho náklady.

Máte právo na vysvětlení výpočtu mzdy – v tomto ohledu doporučuji
se obrátit na mzdovou účetní. Pokud byste jí nedůvěřovala, nebo by
sídlila jinde, můžete si vyžádat výše zmíněné kopie podkladů
a nechat si u někoho výpočet zkontrolovat.

________

Doplníte-li informace a uvedete-li mzdu, spočítám Vám to…

Další odpovědi
JájsemRaibek

Základní mzda děleno počet hodin v měsíci krát počet odpracovaných hodin v měsíci plus případné odměny=hrubá mzda.
Příklad:
10000 základní mzda
180 hodin v měsíci
160 odpracovaných hodin v měsíci
10.000/180=55,­55×160=8.888,88=8889,–Kč hrubá mzda

da ny

Kalkulačka
Výpočet hrubé mzdy:
http://dumfinan­ci.cz/pracovna/kal­kulacky/vypocet-hrube-mzdy/

2015:
http://platy-mzdy.cz/mzdova-kalkulacka/vypocet-hrube-mzdy-2015

nenene100

Hrubou z čisté?
Normálně v %, přičteš daň a odvody.

led

Vieme, že povinné odvody z hrubej mzdy v sumáre činia určitú výšku percent hrubej mzdy. Zvyšok je čistá mzda.
príklad, prosím neberte ma za slovo pri hodnotách (sú vymyslené pre jednoduchšie počítanie):
hrubá mzda=x=100%
odvody=y%
čistá mzda=z=x-y
ak toto vieme, môžeme vypočítať spätne:
vypočítame korunovú náplň 1% a vynásobíme 100
x=20000 1%=20000/100=200Kč
y=30%=30*200=6000Kč
z=20000–6000=14000Kč=70%
x=y+z
PS.
k 1. odkazu užívateľky da ny
superhrubá mzda je cena práce, tj mzdové náklady zamestnávateľa na pracovníka bez odpočítania odvodov (zamestnávateľských aj zamestnaneckých)

ešte raz, korunové hodnoty, ktoré som v príklade použila, sú len pre zjednodušenie príkladu

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.