roxilox

Jak vypočítat délku a průměr odporového drátu?

Potřebuji si udělat různé topné kabely. Předpokládám, že nejlevněji to jde tak, že koupím odporový drát a navleču ho do silikonové bužírky. Jen to budu napojovat přímo na 230V a nevím jak vypočítat délku a průměr odporového drátu, který mám sehnat. Předpokládám, že si budu volit kolk chci aby to mělo wattů a možná i kolik by měla být délka ale to nevím. Můžete mi prosím někdo pomoci. Děkuji
Doplňuji:
Pro Lexx: rozumím-li tomu dobře tak odporový drát, který má třeba odpor 4,2ohm na 1 metru a má průměr 0,65 mm tak při délce 1,8m bude po navlečení do silikonové bužírky a připojení na 230V topit na cca 11,63 W? Jinak základní škola už je dlouho za mnou a asi jsem chyběl 🙂

Odpovědi
rigormortis

Prodává se to už hotové
http://www.ro­bimaus.cz/cs/top­ne-kabely/987-topny-kabel-do-teraria-25w-delka-5-metry-4027058018098.html

Určitě to najdete i levněji…už jsem viděl i alternativy na zahřívání trubek na vodu na zimu.
Doplňuji:
bem ho…http://www­.dx.com/cs/p/22­0v-220w-fiber-copper-wire-heating-cable-white-200cm-352303?tc=CZK­&gclid=Cj0KEQ­jwl_6oBRDHxNGz6u­eJufMBEiQAvm_k_s2at7sVt-JoWsuwLQ3jcZsyxB-ads9GlylBpJiJ­xRMaAgWU8P8HAQ#­.VSBLRZO5XgM

lexx

Jednoduše…R = ς * l / s (měrný odpor, délka, průřez) fyzika základní školy.

marek953

„…tak při délce 1,8m … a připojení na 230V topit na cca 11,63 W?“

Proboha NÉÉÉÉ!!!

Při délce 1,8 m bude mít odpor 1,8 × 4,2 = 7,56 ohm.

Proud I = U / R tzn. 230 / 7,56 = 30,4 A. Ano, to, co bys chtěl zapojit do zásuvky, by mělo proud přes 30 ampér! Tomu odpovídá výkon cca 7000 W.

Dobrá rada: jestli tomu nerozumíš, tak to nedělej. Takový odporový drát zapojit možná tak na 6–12V, ale to může být moc! Hlavně ne do zásuvky, když to k tomu není určené!

PS: Reálně by takový proud nebyl, protože by se drát ohřál a zvýšil by se jeho odpor.