Pokročilý

Jak vypočítat délku a průměr odporového drátu?

Potřebuji si udělat různé topné kabely. Předpokládám, že nejlevněji to jde tak, že koupím odporový drát a navleču ho do silikonové bužírky. Jen to budu napojovat přímo na 230V a nevím jak vypočítat délku a průměr odporového drátu, který mám sehnat. Předpokládám, že si budu volit kolk chci aby to mělo wattů a možná i kolik by měla být délka ale to nevím. Můžete mi prosím někdo pomoci. Děkuji
Doplňuji:
Pro Lexx: rozumím-li tomu dobře tak odporový drát, který má třeba odpor 4,2ohm na 1 metru a má průměr 0,65 mm tak při délce 1,8m bude po navlečení do silikonové bužírky a připojení na 230V topit na cca 11,63 W? Jinak základní škola už je dlouho za mnou a asi jsem chyběl :-)

Odpovědi:

Bronzový

Prodává se to už hotové
http://www.robimaus.cz/…

Určitě to najdete i levněji...už jsem viděl i alternativy na zahřívání trubek na vodu na zimu.
Doplňuji:
bem ho...http://www.dx.com/…

Stříbrný

Jednoduše...R = ς * l / s (měrný odpor, délka, průřez) fyzika základní školy.

Pokročilý

"...tak při délce 1,8m ... a připojení na 230V topit na cca 11,63 W?"

Proboha NÉÉÉÉ!!!

Při délce 1,8 m bude mít odpor 1,8 x 4,2 = 7,56 ohm.

Proud I = U / R tzn. 230 / 7,56 = 30,4 A. Ano, to, co bys chtěl zapojit do zásuvky, by mělo proud přes 30 ampér! Tomu odpovídá výkon cca 7000 W.

Dobrá rada: jestli tomu nerozumíš, tak to nedělej. Takový odporový drát zapojit možná tak na 6-12V, ale to může být moc! Hlavně ne do zásuvky, když to k tomu není určené!

PS: Reálně by takový proud nebyl, protože by se drát ohřál a zvýšil by se jeho odpor.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 870
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 427
Zlatý www 412
Zlatý Hlada 393
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý ge0rge 287
Zlatý led 249
Stříbrný cochee 226

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.