kety07

Jak vypočítat chemie roztoky?

K neutralizaci 50cm3 roztoku hydroxidu draselného o koncentraci 0,04 mol.dm-3 je zapotřebí kolik roztoku HCL a o jaké koncentraci ( má vyjít 100cm3 a 0,020 mol.dm-3.)

Odpovědi
mosoj

Je třeba rozeznávat molární koncentraci (mol) a normální ekvivalentní koncentraci (N).
U jednosytných!! sloučenin ( což HCl, a KOH jsou, se molární koncentrace rovná normální koncentraci. Jsou si tedy ekvivalentní i molární koncentrace!!!

Pak na 50 cm3 HCl o koncentraci 0,04 mol (N) je třeba 50cm3 KOH o koncentraci 0,04 mol (N)

Budu-li mít HCL o koncentraci 0,02 mol (N) (tedy poloviční), pak na neutralizaci 50 ml 0,04 mol (N) KOH spotřebuji dvakrát větší množství 0,02 mol (N) HCL tedy 100 ml ( cm3) !!!