kety07

jak vypočítat chemie koncentrace

K neutralizaci 10,0cm3 roztoku octové kyseliny bylo při titraci spotřebováno 80,0cm3 roztoku NaOH o koncentraci 0,20 mol.dm-3 jaká je látková koncentrace kyseliny?

Odpovědi
mosoj

V 80ml 0,2 mol (N) roztoku NaOH bylo 0,64 g 100% Na OH

0,64 g 100% CH3COOH muselo být ve 100 ml roztoku CH3 COOH
Pokud to chceš v procentech , lze z těchto čísel snadno spočítat.

NaOH i CH3 COOH jsou obě jednosytné sloučeniny takže opět platí že molární koncentrace se rovná normální (N) koncentraci.
Doplňuji:
Kdo a proč smazal tu druhou otázku. Ta byla totiž vzorová pro pro tuto otázku, jelikož tam byl daný výsledek.

Kelt

Napíšeme si rovnici – CH3COOH + NaOH = CH3COONa + H2O
Platí v.c =v1.c1 v, objem, c koncentrace
80.0,2 = 10× 16/10 = 1,6 Kyselina má koncentraci 1,6 mol/ dm3