OLDA321

Jak vypočítat akcie?

Dobrý den,

potřeboval bych vědět, jak vypočítat zisk z akcií za určitou dobu. Je mi samozřejmě jasné, že kurzy se den co den mění, nebo že se s firmou může cokoliv stát. Chtěl bych jen orientačně vědět, jak se to počítá.

Dejme tomu, že bych chtěl investovat 20 mil Kč do firmy Apple (http://www.ak­cie.cz/kurzy-svet/akcie-13136-apple-computer-inc/)

Jak bych si spočítal zisk za deset let, kdyby jsem počítal s dnešním kurzem? Moc děkuji.

Nejlepší odpověď
mosoj

Mně jsou tedy akcie šumafuk, ale když budeš mít za deset let stejný kurz tak nic nevyděláš.

Další odpovědi
NikkiHeat

Odpověděl sis sám, s firmou se může cokoliv stát…a 10 let je dlouhodobá investice takže se víceméně jedná o odhady. Je to v podstatě podobné jako dnes investovat do vody protože se předpokládá že někde v budoucnu jí bude nedostatek což je závažné vyhlášení ale nemusí to za třeba 10 let být pravda. Takže co se týká Apple postupuješ následovně:

  1. krátkodobá investice (víš že Apple chystá třeba produkt kterým převálcuje konkurenci, nebo hodlá udělat nějaké ozdravné programy a snížit tak náklady, nebo získá divizi nějakého konkurenta apod.) tak se zhruba uvažuje při krátkodobém investování
  2. dlouhodobá investice (je víceméně odhad – např. zjistíš , že Apple uzavřelo dohodu s NASA na dodávkách elektroniky a předpokládá se že kosmonautika bude za 10 let na vzestupu a velice rentabilní – je tedy předpoklad že Apple bude díky tomu na vzestupu)

Zhruba tak, já se moc tomu nevěnuju.

dudu

Ejhle, asi se opět objevil další zájemce o burzu, který si to představuje jako Hurvínek válku. Potenciální výši zisku nelze předem vypočítat, na základě historie a podnikatelských projektů je však možné avizovat určité předpoklady. Takže kolega mosoj má v podstatě pravdu. Je velmi důležité jakou budete uplatňovat strategii – zda upřednostníte tzv. long pozice nebo míníte šortovat. Řada investorů čelí volatilitě postupným dokupováním akcií, jiní zase na výkyvy kurzu až tak nehledí a žijí z výnosů dividend jako rentiéři. Nejdůležitější je do akcií investovat dlouhodobě a kvůli rozložení rizik si vytvořit kvalitní porfolio. Rovněž je nutno akceptovat i možné krátkodobé ztráty a respektovat fakt, že škodu utrpím až tehdy kdy akcii prodám. Proto je vhodné svoje finance rozložit mezi vklady na viděnou a na středně a dlouhodobé investice a to nejen do akcií.

tyrox

Dobrý den, má se to asi takhle, pokud chceš investovat peníze do nějaké firmy, musíš té firmě na 100% věřit, zároveň však musíš být vypočítavý a umět počítat (2 rozdílné vlastnosti). Jestli se vším souhlasíš, jdeme dál. Takže, pokud si chceš vydělat velký balík, měl by sis být jístý, že značka Apple má nějakou skvělou novinku, kterou ovládne trh a vydělá velký majlant (pak ho tedy vyděláš i ty). Nikdy, ale nesmíš nikomu nic věřit, věr jen v sebe a svou intuici a vše dobře propočítej.

zzzzz

Mosoj má pravdu, to by si byl v mínusu. Akcie přenech odborníkům a založ si stavební spoření .-)