jeníček31

Jak vypočítat 60/x = 60/x+2 – 1/20?

Jak vypočítat 60/x = 60/x+2 – 1/20? vím, že se u toho má použít vytýkání, ale to je tak vše.
Díky předem za jakoukoliv pomoc.
_____________­_____________________
Už jsem na to přišel, ale i tak děkuji za snahu.
Přiklad se musí upravit na 60(x+2)20 = 60×201x(x+2) jen si nejsem jistý, jestli před jedničkou má být +,nebo*.

Nejlepší odpověď
Quimby

Nejprve se zbav zlomků, takže všechny převeď na společný jmenovatel a pak to jím vynásob. Pak to přesuneš na jednu stranu, povytýkáš a dostaneš snad výsledek.

Další odpovědi
Alesh

Závorky ti nic neříkají? Takhle to nemá řešení, neboť od obou stran můžeš odečíst 60-x a zůstane: 0 = 2 – 1/20. Aha!

orwell

Nějak se mi to zadání nezdá. Pokud je to myšleno tak, že ve jmenovateli druhého zlomku je dvojčlen (x + 2) a od tohoto zlomku je odečten zlomek 1/20, vychází po úpravě kvadratická rovnice x2 + 2× + 2400 = 0, která má komplexně sdružené kořeny X1,2 = –1 +/- i*sqrt 2399. Ne, že by to nebylo možné, ale moje imaginární čidla mi hlásí někde chybu hned v úvodu.

klumprt

K tomu doplnění. Před jedničkou má být „-“.

mosoj

Tak jak je to zadané, to nemá řešení jak píše jak píše Alesch.

jeníček31

Aha, děkuji. Mohu se zeptat ještě do budoucna, proč -? Je pro to nějaký vzorec/pravidlo?

Alesh

V zadání máš –1/20 (mínus jedna dvacetina), tak asi ten mínus nezmizí, ne?

klumprt

Já třeba zase vůbec nechápu, jak někdo mohl váhat mezi „+“ a „*“ 🙂