marki :)

Jak vypočítám zdánlivé zorné pole okuláru? vzorec

Odpovědi
Skeptik

Našel jsem obrázek, takže snad to z něj odvodím správně.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sou­bor:Beeldhoek­.svg

Vidíš na něm písmeno f, které značí ohniskovou vzdálenost okuláru. Alpha je zde zorný úhel, který chceš spočítat.
Jak je vidět, tak na druhé straně je úhel stejný a vidíš také trojúhelník, který má délku od okuláru ke čtverci f (focal length), dále na čtverci stranu jako půlka úhlopříčky „d/2“ a přeponu, která je mezi okulárem a krajem úhlopříčky „a“. Úhel, který svírá ohnisková vzdálenost a přepona neznámé délky „a“ je půlka alpha. Spočítá se jako:

(d/2)/f = tan(alpha/2)
tan-1((d/2)/f)*2 = alpha