Kelt

Jak vypočítám vzdálenost dvou bodů GPS?,

Jdu od jednoho místa ke známým GPS ke druhému. Pomocí Pythagorovy věty vypočítám něco co je ve stupních a minutách. Jak zjistím tuto vzdálenost v délkových jednotkách? Děkuji.

Odpovědi
klumprt

Co se týče stupně zeměpisné šířky, tak ty mají pořád stejnou délku na zemském povrchu (zanedbáme-li zploštění Země). Se stupněm zeměpisné délky je to složitější. Blíže k pólům je stupeň kratší, na rovníku je vůbec nejdelší. (Což způsobuje, že tvoje původní metoda je zcela mimo.) Jednotlivé rovnoběžky jsou kruhy jejichž poloměr závisí na tom na jaké zeměpisné šířce se nacházejí. Tento poloměr se vypočítá jako arccos(šířka)x(po­loměr Země). Teda aspoň si to myslím, kdokoli mě může opravit :) Jakmile budeš mít poloměr poledníku, pak bude délka stupně jednou třistašedesátinou jeho obvodu.

Ovšem pozor! Je třeba mít na zřeteli, že se pohybujeme na povrchu koule, kde Pythagorova věta neplatí! Pro větší vzdálenosti by bylo vhodné spíše spočítat úhel, který svírají polopřímky vedoucí ze středu Země do obou bodů na povrchu. To ovšem nebude žádná legrace. Podle tohoto úhlu pak jednoduše spočítáš délku odpovídajícího oblouku vedoucího po kružnici. (Zploštění jsme zanedbali.) Na ten úhel už teď nemám čas, pač jdu spát. Ale zamyslím se nad tím a případně zítra doplním odpověď.
Pokud bys chtěl brát v úvahu zploštění Země, tak to se obrať na nějakého matfyzáka, já jsem živ z něčeho úplně jiného :)

gecco

Ono je to celkem slušně vysvětlené tady – https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Great-circle_distance
😉
A tohle jsem ´hotové´ našel v jedné z diskusí
VZDALENOST = arccos[sin(S1)­sin(S2)+cos(S1)cos(S2)co­s(D1-D2)]POLOMERZEME
První bod má souřadnice [S1;D1], druhý bod má souřadnice [S2;D2].
S1, S2 je pro severní šířku kladné číslo, pro jižní záporné.
D1, D2 je pro východní délku kladné číslo, pro západní záporné.

Zdroj: http://www.ge­ocaching.cz/to­pic/1243-výpočet-vzdálenosti/

bolak

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/okruh-podle-gps-souradnic-v-excelu-da-se-toto-nejak-provest

štamgast

To snad ta GPS dokáže ne?