jak vypočítám výšku válce když vím jen její poloměr

Celý příklad zní takto:
kuželovitá nádoba s průměrem 40cm a hloubkou 38cm je zcela naplněná vodou. Vodu přelijeme do válcové nádoby o poloměru 12cm. Jak vysoko bude voda?
zatím jsem to pochopila tak, že si nejdříve musím vypočítat objem kužele. ten mi vyšel 15 909,33.. cm3 a dále si nevím rady s tím válcem. našel by se tady někdo kdo by mi pomohl?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zkus si to představit. 1 litr má objem 1000 cm3. Když víš, kolik máš litrů a znáš velikost dna, půjde už výpočet sám od sebe.

Další odpovědi:

Stříbrný

Objem válce je součin výšky a základny. Pokud znáš průměr, spočítej základnu, no a dál je to snad jasné...

Zlatý

Zcela správně nejprve spočítáš objem kužele podle vzorce V = 1/3*pí*poloměr na druhou * výška. Po dosazení to bude: (dvacet na druhou* 3,14 * 38) : 3 = (400*3,14*38) : 3 = 15917,4 - toto je objem tekutiny v kuželi. Vzorec pro objem válce je základna*výška, z toho nám ale právě chybí ta výška, takže vzorec otočíme a bude to=> objem : základna ( 3,14*r na druhou)= 15917,4 : 452,38934 = cca 35,185 cm.
Tady se to špatně píše, ale snad je to jasné. Může dojít k omylu, protože u kužele je uvedem půměr a u válce poloměr.
Doplňuji:
Takhle napsaný příklad je docela nepřehledný, ale jiná možnost tu není. Tak mne napadá, jestli je možné napsat výpočet v textovém editoru a sem ho jen zkopírovat. Sice jsem to tu ještě neviděla, ale třeba by to šlo. Díky. Sůwa

Zlatý

Objem kužele jsi si spočetla ( nekontroloval jsem) !!!
Opravuji a omlouvám se!! Bezděčně jsem použil vzorec pro obvod kruhu. Děkuji "suwa".
Nyní si vypočti plochu zakladny válce ( dna) pí x r na druhou ( 452,16 cm2).
Touto plochou vyděl vypočtený objem kužele a výsledek je výška hladiny ve válci.
15909,3/452,6= 35,18 cm

Je to vlastně obrácený postup výpočtu objemu válce !! základna x výška = objem, z toho plyne výška = objem/základna To už je pouze řešení jednoduché rovnice.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Jasné je to vám ( a ještě jenom někomu) ale ne jí. Co Čech do pedagog.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.