Lucii

jak vypočítám výšku válce když vím jen její poloměr

Celý příklad zní takto:
kuželovitá nádoba s průměrem 40cm a hloubkou 38cm je zcela naplněná vodou. Vodu přelijeme do válcové nádoby o poloměru 12cm. Jak vysoko bude voda?
zatím jsem to pochopila tak, že si nejdříve musím vypočítat objem kužele. ten mi vyšel 15 909,33.. cm3 a dále si nevím rady s tím válcem. našel by se tady někdo kdo by mi pomohl?

Nejlepší odpověď
anonym

Zkus si to představit. 1 litr má objem 1000 cm3. Když víš, kolik máš litrů a znáš velikost dna, půjde už výpočet sám od sebe.

Další odpovědi
Emefej

Objem válce je součin výšky a základny. Pokud znáš průměr, spočítej základnu, no a dál je to snad jasné…

Sůwa

Zcela správně nejprve spočítáš objem kužele podle vzorce V = 1/3poloměr na druhou * výška. Po dosazení to bude: (dvacet na druhou* 3,14 * 38) : 3 = (4003,1438) : 3 = 15917,4 – toto je objem tekutiny v kuželi. Vzorec pro objem válce je základna*výška, z toho nám ale právě chybí ta výška, takže vzorec otočíme a bude to⇒ objem : základna ( 3,14*r na druhou)= 15917,4 : 452,38934 = cca 35,185 cm.
Tady se to špatně píše, ale snad je to jasné. Může dojít k omylu, protože u kužele je uvedem půměr a u válce poloměr.
Doplňuji:
Takhle napsaný příklad je docela nepřehledný, ale jiná možnost tu není. Tak mne napadá, jestli je možné napsat výpočet v textovém editoru a sem ho jen zkopírovat. Sice jsem to tu ještě neviděla, ale třeba by to šlo. Díky. Sůwa

mosoj

Objem kužele jsi si spočetla ( nekontroloval jsem) !!!
Opravuji a omlouvám se!! Bezděčně jsem použil vzorec pro obvod kruhu. Děkuji „suwa“.
Nyní si vypočti plochu zakladny válce ( dna) pí x r na druhou ( 452,16 cm2).
Touto plochou vyděl vypočtený objem kužele a výsledek je výška hladiny ve válci.
15909,3/452,6= 35,18 cm

Je to vlastně obrácený postup výpočtu objemu válce !! základna x výška = objem, z toho plyne výška = objem/základna To už je pouze řešení jednoduché rovnice.

Jasné je to vám ( a ještě jenom někomu) ale ne jí. Co Čech do pedagog.