Kaci41

Jak vypočítám výšku trojuhelníku, pokud znám jeho obvod?

Ahoj, učím se na přijímačky a potřebuju poradit s příkladem: Dva rovnostranné trojúhelníky, jejichž strany jsou v poměru 2 : 5, mají součet obvodů 84 cm. Jaká je velikost výšky v menším rovnostranném trojúhelníku po zaokrouhlení na celé centimetry?

Odpovědi
Fyzik

Jeden rovnostranný trojúhelník má obvod 3*2a, druhý 3*5a, dohromady tedy 21a = 84 cm. Odsud a = 4. Menší trojúhelník má stranu délka b = 2a = 8 a když jej přepůlíš, z Pythagorovy věty dostaneš b2 – (b/2)^2 = v2. Po dosazení v = odmocnina(48), a protože odmocnina(49) = 7, bude odmocnina(48) těsně pod sedmičkou. Odpověď je sedm. A dej mi palec, nikdo jiný mi ho tu nedá, dík.