Cohen

Jak vypočítám tažnou sílu ?

Tažná síla – jak ji vypocitam ? respektive kdyz mam vlak nebo tahac co potrebuji znat abych vypocital kolik tun bude schopen uvézt ?
Doplňuji:
Znam tedy výkon Trucku – např – 370 kW = 500 koní a zdvihový objem 14 660 cm3 8-válec pomuze to ?

Odpovědi
gecco

Ta otázka je naprosto smysl postrádající…
😉
Zkus ji v Doplnění položit jednodušeji (resp. o co přesně ti jde).
___
A já se ti pokusím vysvětlit, proč se ptáš ´blbě´.
Teoreticky stačí vzít do výpočtu výkon motoru (minus nějaké ty ztráty způsobené hlavně prostředím – tření atd.) a adhezi a spočítáš zrychlení, kterého s nějakým nákladem budeš schopen dosáhnout (nebo, např. mezní hodnotu stoupání).
V praxi ještě musíš vzít v úvahu průběh výkonu (točivého momentu) v závislosti na otáčkách motoru a k tomu, případně, způsob zpřevodování.
Nebo jinak – po rovině ti stačí i minimální výkon (větší, než jsou ztráty) k dosažení minimálního zrychlení s ´libovolně´ vysokou hmotností.
😉

Doplňuji:
Ne, nepomůže – viz poslední věta mé předešlé odpovědi. Naprosto totiž chybí podmínky, za nichž bys náklad ´chtěl´ táhnout.
Ale pokud se ptáš na konkrétní vozidlo, koukni do techničáku – tam jsou maximální hodnoty (homologované) hmotností uvedeny (náklad, návěs/přívěs…).

Dochy

potřebuješ vědět, kolik na něj lze naložit (nepatří to sem fyzikálně, ale prakticky je to u aut limitující)
dále potřebuješ vědět jaké je při daném naložení tření (pohybové tření všech pohyblivých prvků, uložení hřídelů, náprav, valivé tření pneumatik při daném zatížení, při vyšších rychlostech i aerodynamické tření), požadovanou rychlost jízdy, charakter motoru (přijakých otáčkách dá jaký výkon či kroutící moment – výkon a kroutící moment jsou vzájemně přepočitatelné)

gecco

Já to zkusím ještě jednou, s ´praktickým´ příkladem.
😉
Bulldozery jsou schopny vyvinout tažnou (tlačnou) sílu ve stovkách tisíc Nm*).
Takže, řekněle, 500 kNm (konkrétní hodnota pro bulldozer s výkonem motoru 250 kW).
Touto tažnou silou bys byl schopen 100 tun vážící soupravu po rovině rozjet se zrychlením 5 m/s, tedy bys za 10 sekund jel rychlostí 180 km/h.
A to je blbost, že?
;-D
___
*) I Bulldík je schopen tuto tažnou sílu vyvinout jen při velmi malých rychlostech (tak do 3–6 km/h, jak kterej) a to jen díky tomu, že má vysokou hmotnost a ocelové pásy (pneu takové síly nevydrží).
Samozřejmě, třeba odpor vzduchu zcela zanedbávám.
___
Už?

Dochy

Síla je v N, co má být Nm? Newtonmetr je jednotka pro otáčivý moment.

gecco

Kruciš, Dochy, samozřejmě máš pravdu – ani nevím, jak se mi tam to „m“ připletlo a pak už jsem to jen kopíroval…
:-O