Pokročilý

Jak vypočítám tažnou sílu ?

Tažná síla - jak ji vypocitam ? respektive kdyz mam vlak nebo tahac co potrebuji znat abych vypocital kolik tun bude schopen uvézt ?
Doplňuji:
Znam tedy výkon Trucku - např - 370 kW = 500 koní a zdvihový objem 14 660 cm3 8-válec pomuze to ?

Odpovědi:

Zlatý

Ta otázka je naprosto smysl postrádající...
;-)
Zkus ji v Doplnění položit jednodušeji (resp. o co přesně ti jde).
___
A já se ti pokusím vysvětlit, proč se ptáš ´blbě´.
Teoreticky stačí vzít do výpočtu výkon motoru (minus nějaké ty ztráty způsobené hlavně prostředím - tření atd.) a adhezi a spočítáš zrychlení, kterého s nějakým nákladem budeš schopen dosáhnout (nebo, např. mezní hodnotu stoupání).
V praxi ještě musíš vzít v úvahu průběh výkonu (točivého momentu) v závislosti na otáčkách motoru a k tomu, případně, způsob zpřevodování.
Nebo jinak - po rovině ti stačí i minimální výkon (větší, než jsou ztráty) k dosažení minimálního zrychlení s ´libovolně´ vysokou hmotností.
;-)

Doplňuji:
Ne, nepomůže - viz poslední věta mé předešlé odpovědi. Naprosto totiž chybí podmínky, za nichž bys náklad ´chtěl´ táhnout.
Ale pokud se ptáš na konkrétní vozidlo, koukni do techničáku - tam jsou maximální hodnoty (homologované) hmotností uvedeny (náklad, návěs/přívěs...).

Stříbrný

potřebuješ vědět, kolik na něj lze naložit (nepatří to sem fyzikálně, ale prakticky je to u aut limitující)
dále potřebuješ vědět jaké je při daném naložení tření (pohybové tření všech pohyblivých prvků, uložení hřídelů, náprav, valivé tření pneumatik při daném zatížení, při vyšších rychlostech i aerodynamické tření), požadovanou rychlost jízdy, charakter motoru (přijakých otáčkách dá jaký výkon či kroutící moment - výkon a kroutící moment jsou vzájemně přepočitatelné)

Diskuze k otázce

Zlatý

gecco

Já to zkusím ještě jednou, s ´praktickým´ příkladem.
;-)
Bulldozery jsou schopny vyvinout tažnou (tlačnou) sílu ve stovkách tisíc Nm*).
Takže, řekněle, 500 kNm (konkrétní hodnota pro bulldozer s výkonem motoru 250 kW).
Touto tažnou silou bys byl schopen 100 tun vážící soupravu po rovině rozjet se zrychlením 5 m/s, tedy bys za 10 sekund jel rychlostí 180 km/h.
A to je blbost, že?
;-D
___
*) I Bulldík je schopen tuto tažnou sílu vyvinout jen při velmi malých rychlostech (tak do 3-6 km/h, jak kterej) a to jen díky tomu, že má vysokou hmotnost a ocelové pásy (pneu takové síly nevydrží).
Samozřejmě, třeba odpor vzduchu zcela zanedbávám.
___
Už?

Stříbrný

Dochy

Síla je v N, co má být Nm? Newtonmetr je jednotka pro otáčivý moment.

Zlatý

gecco

Kruciš, Dochy, samozřejmě máš pravdu - ani nevím, jak se mi tam to "m" připletlo a pak už jsem to jen kopíroval...
:-O

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý mosoj 626
Stříbrný cukrar 617
Zlatý Drap 573
Zlatý gecco 401
Stříbrný honza19hk 285
Zlatý venkovan 246
Bronzový kapitán 232
Zlatý Hlada 219
Zlatý hanulka11 200
Stříbrný brillant 199

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.