Pokročilý

Jak vypočítám práci v tomto příkladu?

Jeřáb zvedá stavební panel o hmotnosti 250 kg do výšky 30 m rychlostí 20 cm/s. Jakou práci vykoná? Vim, že vzorec je W=Fs ale nevím, jakou sílu mám dosadit za F (jak ji vypočítám)?
Doplňuji:
Vzorec je W = F . s, čili W = F . 30 , ale nevím, jaké číslo mám dosadit za to F, respektive jakou silou jeřáb působí! Jak ji vypočítám?? Já nepotřebuju vědět jednotky, ty znám :-D

Odpovědi:

Je to jednoduché - jen se zamyslet...
;-)
Jaká síla působí na panel ležící na zemi??? - taková, aby ji jeřáb při zvedání musel ´překonat´?
Zkus řešení navrhnout, buďto je schválíme - a nebo ne...
;-)

Zlatý

Dosazuj v jednotkách SI a dostaneš joule.
F ... newton
s ... metr

Bronzový

Pokud se nepletu, tak v tomhle případě by to mohlo jít přes polohovou energii. Přírustek energie je m.g.h , takže 250*10*30= 75 000J , což by podle mě mělov tomto případě odpovídat práci.

Pokročilý

F- síla, kterou musí překonat se rovná tíhové síle, a podle 2. newtonova zákona je F=a.m (a je v tomto případě gravitační zrychlení, takže F=g.m)
ale teď mi neříkej, že neznáš konstantu gravitačního zrychlení -_- zbytek si dopočítej sama, dú by se tu stejně řešit neměly
Doplňuji:
jenom mě tam mate ta rychlost, fakt necím kde by se tam dal použít :D bud jsem řekla nějakou blbost nebo je to chyták :D

Diskuze k otázce

Bronzový

Fyzik

Na těleso působí síla tíhová a síla od jeřábu. Rychlost je konstantní, tedy zrychlení nulové, z Newtonova zákona je tedy silová výslednice nulová. Protože síly mají opačný směr, musí mít síly stejnou velikost F = Fjeřábu = Fg = m . g

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2728
Zlatý quentos 1318
Zlatý mosoj 1303
Zlatý Drap 957
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 602
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 535
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 477

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.