Kric.ouwner

Jak vypočítám Odpor „Ohm“

Jak se vypočítává odpor rezistorů v ohmech , třeba potřebuji snížit o 2 A a třeba 5 v , Klidně si vymyslete příklad . :)…
Doplňuji:
Takže je jedno jaký je tam proud ( jestli 5–10 Amper ) to si vezme samo kolik chce nebo to musím taky něják usměrnit ???

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Ohmův zákon R = U/I
Doplňuji:
odpor (rezistor) právě způsobuje úbytek napětí před LED diodou.

LED dioda má zápalné napětí třeba 2 V a máš 9 V baterii, musíš snížit napětí o 7 V

do Ohmovova zákona R = U / I dosadíš za napětí požadovaný úbytek napětí to je těch 7 V za I proud, který dioda snese, většinou je to 20 mA po výpočtu ti vyjde potřebný rezistor

Napiš mi prosím na mail michal.kolesa@seznam.cz probereme to podrobněji. ono to asi chce trochu prodiskutovat, tady diskutovat jde dost blbě (např. nepřijde informace na mail, že byl vložen nový diskuzní příspěvek) a furt musíš téma „ručně“ kontrolovat

Další odpovědi
mosoj

Již se to tady psalo máš to trochu pomotané.
Předpokládám, že to chceš pro ty diody LED.

  1. Zjistit na jaké napětí je dioda a jaký proud při tomto napětí odebírá. Je to v technických datech diody.
  2. Máš napájecí napětí 12 V.
  3. Na př. máš jednu diodu na 1,5 V a 20 mA ( 0,02 A)

Pokud jich budeš mít víc za sebou jejich napětí sečteš 1,5 + 1,5 + x

4. Výsledné napětí diod odečteš od 12 V. Při dvou diodách v sérii dostaneš 12 – (1,5+1,5)=
9 V
5. 9 V potřebuješ snížit při odběru 0,02A.
6. Dosadíš do ohmova zákona. R = U/I
R = 9/0,02= 450 ohmů
7. Spočteš zatížení odporu W = U x I = 9 × 0,02= 0,18 W ( běžně se vyrábí 0,25 W odpory)

Takže pro dvě diody 1,5 V( 3 V) a 20 mA budeš potřebovat na snížení 9 V při proudu 20 mA odpor 0,18 W odpor o hodnotě 450 ohmů.

Pokud budou diody paralelně ( vedle sebe) bude potřebné napětí stále 1,5 V ať je diod kolik chce !( napětí tedy bude potřeba snížit o 10,5 V) ale budou se sečítat proudy 20 + 20 mA, podle počtu diod.
Výpočet je stejný podle ohmova zákona.
R = U/I = 10,5/0,04 = 262,5 ohmu a watáž odporu W = 10,5 × 0,04 = 0,42 W

Do ohmova zákona se dosazuje ve voltech, ampérech a ohmech !!

Doplňuji:
Opravdu to nemá smysl. Nemáte základní znalosti o elektrických obvodech a ohmovu zákonu!!! Nechte si to raději od někoho udělat.

Každá dioda má nějaký odpor, jak v propustném tak v závěrném směru. V propustném má malý ( řádově desítky až stovky ohmů) a v závěrném má velký řádově 100 megaohmů). Tebe zajímá ten odpor v propustném směru.
Dále je dioda na nějaké napětí 1,5 V či více.

A nyní: Při daném odporu té diody a nastaveném napětí těch 1,5 V ( na př.) ti poteče diodou těch katalogových 20 mA ani o mrď víc. Je to dané tím ohmovým zákonem.

Pokud by jsi na diodu pustil větší napětí než to katalogové, poteče proud větší ( zase daný tím ohmovým zákonem) dioda to ale od určitého napětí a proudu nevydrží a zničí se !!

Proto je třeba se postarat o to, aby byla připojena na to napětí na které je stavěná. Pokud to tak bude naskočí proud podle vnitřního odporu diody v propustném směru a ten je daný a nezměníš ho.

Takže jediné co je potřeba udělat je snížit napájení diody na to její napětí. To jest do série vložit odpor jehož velikost je vypočtena zde několikrát naznačeným postupem.

Pokud toto uděláš můžeš si o proudu velikosti několika ampér nechat jenom zdát !!

Pokud to neuděláš, velký proud ti naběhne )(zase daný ohmovým zákonem) ale ihned se zničí dioda a je po proudu. Obvod se přeruší.

Howgh!

Myslíš že tento proslov k něčemu byl ?

Hlada

Jestli jde o ty ledky v serii, tak za U je potřeba dosadit požadovaný úbytek napětí na odporu a za I proud ledek. Pak je potřeba spočítat ztrátový výkon na odporu pomocí U*I a podle toho koupit vhodný typ.

Lukáš5674

Dobrý den potřeboval jak velký rezistor mám použít když potřebuju ze 12 V udělat 10 V

Rico

Michal Kole: ohmův zákon co jste napsal ten vzorec je špatný ale nic si z toho nedělejte při maturitě jsem napsal tentýž vzorec ale hned jsem se opravil ;) ohmův zákon je I=U/R