Pokročilý

Jak vypočítám obsah pravoúhlého trojúhelníku když znám jen jeho delší odvěsnu?

nejlepší by bylo uvedení vzorce či aspoň odkaz na stránku kde tento vzorec je...
Doplňuji:
zapoměl s napsat že znám i jeho obvod...
takže jak z obvodu pravoúhlého trojúhelníku vypočítám jeho obsah když znám jeho obvod a delší odvěsnu...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Bronzový

a já se snažila nějakou možnost najít, ale pokud znáte odvěsnu a obvod, tak je to jednoduché :)

a+b+c=obvod
axb/2=obsah

pokud to není jasné tak a=obvod-c-b
potom (obvod-c-b)xb/2=obsah
Doplňuji:
jo, už jsem zjistila, že to není kompletní - je to třeba dopočítat ještě pomocí Pythagorovy věty:

c=odmocnina z [(obvod-c-b)2+b2]

za předpokladu, že b známe, zůstane jediná neznámá c a ta by měla jít takhle dopočítat...
jestli ne, tak zbytek už v diskusi :)

štve mě, že mi to nejde, už jsem ze školy sice hodně dlouho, ale bývaly doby, kdybych si s tím poradila hned ;) možná, kdybychom mohli počítat s konkrétními čísly - takhle obecně se mi to vždycky počítalo hůř...

Další odpovědi:

Stříbrný

Řekl bych, že ani s těmito daty nelze obsah vypočítat, chtělo by to alespoň ještě jeden údaj (výška trojúhelníku, délka jedné z přepon nebo velikost ještě alespoň jednoho úhlu).

Pokaždejinak
ani teď mi to není jasné. Známe pouze délku jedné strany a obvod, váš vzoreček předpokládá znalost 2 stran, pokud jsem ho teda správně pochopil
Doplňuji:
Pokaždejinak
i teď mám pocit (jestli jsem to dobře pochopil)že počítáte se 2 stranami, které ovšem neznáme (obvod-c-b)

Zlatý

Nejduležitější je si to načrtnout dostatečně veliké a pokud možno dle pravítka, nebo alespoň rovně od ruky, pokud jste šikovní a barevně zvýraznit co znáš, úhly, strany, střední příčky, těžnice, výšky.
Doplňuji:
Na ZŠ po nás chtěli si vzorečky pamatovat na zpaměť.

Na strojní průmyslovce nás učili umět si vzoreček ODVODIT - logicky sestavit, najít si ho v odborné literatuře - matematicko-fyzikální tabulky, strojnické tabulky

Zlatý

pokazdejinak " je to dobře. Dávám dva palce.
Jenom je třeba ten výpočet z Pythagorovy věty nechat ve čtvercích, ono se to nakonec vykrátí a žádné odmocniny není třeba. Jinak je to téměř neřešitelné protože v rovnici zůstane c a (c na druhou). A žádným rozkladem jsem se toho nedokázal zbavit ale já si mnohočleny již téměř nepamatuji. Ale zase jsem poznal heronův vzorec !! který jsem z počátku špatně pochopil za což se všem zůčastněným omlouvám.
Nyní by šla dopočítat i strana (a) a pak by se i ten vzorec mohl použít, ale bylo by to podstatně delší.

Také jsem hledal řešení ale jenom z obvodu lze obsah spočítat jenom pro rovnoramenný pravoúhlý trojúhelník.

Hykam : (obvod - c - b )

obvod - znám
b - znám (odvěstna)
c - počítám

Pouze jedna neznámá.

Zlatý

Přiznám se,že si žádný vzoreček nepamatuji.Pokud vúbec existuje.
Dobré ráno.V tom výpočtu,není jedna,ale dvě neznámé,přepona,a jedna odvěsna.Takže,jediné co mne napadá je,narýsovat pravý úhel,na jedné z čar označit známou délku odvěsny.A protože znám obvod,odečtu známou odvěsnu.Potom pomocí dvou pravítek (přepona,odvěsna),a jejich vzájemným posunem a sčítáním naměřených délek,zjistím jejich délku,tak,aby se po sečtení se známou délkou odvěsny, délka obvodu rovnala známé hodnotě.Pak můžu vypočítat obsah.Pěkná motanina,ale nic lepšího mně nenapadá.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2418
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.