Jak vypnout virtuální paměť?

Četl jsem, že když vypnu virtuální paměť, zrychlí se mi práce s Windows. Je to pravda? Jak ji vypnu?

Odpovědi
joey

Pro upřesnění pojmů: virtuální paměť nejde vypnout, je možné ale zakázat vytváření tzv. stránkovacího oddílu na pevném disku (čož mají právě tito různí „odborníci“ na mysli, když mluví o vypnutí virtuální paměti).

Ve Windows XP docházelo k problémům s realokací pagefile, či dokonce ke „zbytečnému“ odkládání paměťových bloků aktiuvních programů do pagefile. Za vše ale nemohl systém, část problému způsobovaly samotné programy a defragmentace disku.
Prvním krokem by tedy asi mohl být pokus o defragmentaci celého disku (dobrý je Defraggler, který je zdarma) a poté i samotného pagefile (PageDefrag v SysInternals Utilities u Microsoftu, také zdarma). Dalším optimalizačním krokem může být nastavení pevné velikosti pagefile (např. na 2× velikost fyz. paměti, záleží opět ale na používaných aplikacích). K rušení pagefile bych nepřistupoval pokud opravdu nevím, co dělám.

Ve windows XP se toto všechno dá udělat v nastavení Systém (pravým na tento počítač a vlastnosti, nebo přes ovládací panely), záložka Upřesnit – Výkon – Nastavení: Možnosti výkonu, záložka Upřesnit – Virtuální paměť – Změnit.
Vlastní velikost: Nastavením min a max na stejnou hodnotu, nastavím pevnou velikost stránkovacího souboru
Velikost určí systém: default, velikost stránkovacího souboru se mění podle potřeby
Nepoužívat stránkovací soubor: Zruší pagefile (je možné jej po restartu i smazat z disku)
Jakoukoli změnu je nutné potvrdit tlačítkem Nastavit.

Ve Windows Vista není doporučováno vypínat pagefile, nicméně je to možné provést velmi obdobně.