ivosek2

Jak vypadalo školství v komunismu?

Nejlepší odpověď
arygnoc

študenti do pedagógov nekopali a nestrieľali.

;-Q

Další odpovědi
anonym

Komunismus tady nikdy nebyl, takže je špatně položená otázka.
Ale v socialismu toho studenti věděli víc (průměrný deváťák měl větší znalosti než 18tiletý student v Americe…sta­tisticky dokázané a mnohokrát ukazováno jako příklad).
Učitel byl autorita a žádný žák si nedovolil k učitelovi to co dnes, zrovna tak rodiče se nezastávali svých žáků a nechodili nadávat učitelům.
Doplňuji:
zpráva na Novikách

Rozzuřená matka zaútočila na učitelku ve třídě před vyděšenými prvňáčky

TAK TOTO BY SE ZA SOCIALISMU NIKDY NESTALO.

MK44

„V komunismu“ asi myslíte v poměrech před rokem 1989. Nešlo o komunismus, ale o nedemokratický systém jedné strany, která se nazývala komunistická. Komunismus mělo být ideální společenské uspořádání, které podle svých propagandistů chtěla vybudovat – ačkoli šlo v první řadě o vojensko-strategické zájmy SSSR ve studené válce.

Co se týče obsahu školní výuky? Myslím, že v předmětech jako je fyzika, matematika, přírodopis, chemie apod. to bylo jako dneska – ale jsem ze školy už nějaké to desetiletí a poznání jde ku předu. Rozdíl byl v předmětech jako dějepis a občanská nauka. Hodně záleželo na tom, co byl pan, tehdy soudruh, učitel zač nebo co si troufl. Bylo mu vykládat o VŘSR a Vítězném únoru nebo vysvětlovat „demokratický centralismus“ a přátelství k SSSR. Tedy ve stranickém pojetí. Ono taky jak v kterém období. Při případných zmíňkách o Masarykovi, Baťovi nebo o zločinech stalinismu šlo V 50. letech o kriminál a v 70. o místo. V 60. letech to bylo volnější. Měli jsme dějepisáře, který nám vykládal dějiny do poloviny devatenáctého století a ty novější vyučovat odmítal. „Odešel“ ze školy s náma. Jo a ve zpěvnících nebyly Beatles ale „.. s puškou v ruce, s ohněm v srdci kupředu jde partyzán …“. Kdo neznal text nebo nebyl v Pionýru, nemusel se dostat na střední školu. Jediným cizím jazykem byla ruština a v literatuře se probírali ve velké míře sovětští autoři.

Ale v tom, co píšou kolegové Arygnoc a Lahny o chování, mají pravdu. Ještě působila slušnost z dob první republiky.

Tolik jen tak stručně. Někdo to může vidět jinak.

Emefej

Bylo veselo, nejraději jsem měl branná cvičení s pláštěnkami a s igeliťáky na nohou a rukou

setapouch

IMHO komunismus nikdy nikde „vybudovany“ nebyl.

Nazdar Bazar

Jednotně.

Banán88

Jako „Husakovo dite“ na ta leta moc rad vzpominam …