Jak vypadala koupelna na patře v pavlačových bytech na staré Praze, na začátku 20 století? Jak byla vybavená? Byla teplá

voda? Máte někdo fotku?

Hydromasážní vana tam asi nebyla

Nejlepší odpověď
Sůwa

V pavlačových domech žádná koupelna nebyla, jen společné WC a tekoucí voda ve výlevce zvané weserleitung. Voda se doma ohřívala na sporáku a lidé se myli v umývadle nebo v neckách (plechové vaniče) a to celá rodina v jedné vodě. Takové domy se v Praze dochovaly až do 80.let minulého století. Domy ale byly většinou vybaveny společnou prádelnou, kde byla i vana na máchání prádla.

Další odpovědi
jmhad

Skutečně zajímavá otázka a pravdivá odpověď kolegy,které se týká nejen Prahy.My měli v Plzni tu vymoženost vůči jiným,že jsme měli vodovod v kuchyni.Ti ostatní na chodbě, záchod na konci chodby,prádelnou byly necky na té chodbě.A ti,kteří bydleli /před rokem 1948/ na půdě či ve sklepě,neměli ani to.Ten pavlačový dům měl ale jednu výhodu – lidé si tzv.viděli do kuchyně a tvořili kolektiv. Sice různorodý,ale nebyl to anonymní panelák. Každá doba má své.

jaza

Koupelna nebyla. Většinou si lidé do kuchyně, do které se vcházelo z pavlače, dali nějakou vanu za textilní závěs, vodu si nahřívali na peci. Místo sprchy existovala na polévání úzká plechová konev. Koupalo se pouze 1× týdně, většinou v sobotu. Umývadlem byl plechový lavor v kuchyni na zvýšené štokrli. Většinou na pavlači byla železná nálevka, podobná umývadlu, kde byl přívod vody. Ale ne ve všech pavlačových domech. WC bylo na konci pavlače, většinou typu latríny. /někde již i porcelánové splachovací. většinou až po II.sv.válce/. Jinak se splachovalo kýblem s vodou. Rodiny z pavlače noviny nevyhazovaly, ale poctivě je nařezaly na WC /o toal.papíru se nevědělo/. V takovém domě jsem žila jako dítě až do r.1956.